Dokunulmazlık dosyaları raflardan iniyor

Dokunulmazlık dosyaları raflardan iniyor

Yeniden seçilemediği için dokunulmazlıkları kalkacak olan eski milletvekillerine ait dosyalar için yargı süreci başlayacak. Eski vekillere ait dosyalarda rekor HDP'ye ait. HDP'yi MHP takip ediyor

24. Dönem Meclis'te dokunulmazlıklarla ilgili süreç işletilmedi. Gelen dosyalarda rekor sayılara ulaşılırken, tümü Karma Komisyonu'nda bekletildi. Şimdi ise komisyondaki bin 48 dosya için çalışma yapılıyor. 


Bu dosyalardan milletvekili seçilemeyenlerin dosyalarının ayıklanmasına başlandı. Dosyalar başbakanlık üzerinden yargıya iletilecek. Dokunulmazlık dosyalarının büyük bölümü HDPmilletvekillerine ait. 


Köydeki bu sandıkta tek oy kullanıldı


Geri gönderilecek dosyalardan 116'sı AK Parti'li, 164'ü CHP'li, 433'ü MHP'li yarısına yakını ise seçilemeyen HDP'lilere ait. 


Hangi ilde hangi parti kaç milletvekilliği kazandı?


En fazla dosya, 137 ile eski hdp van milletvekili Özdal Üçer'in. Onu 100 dosya ile eski DBP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile eski HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata izliyor. 
Ak parti'de üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili seçilemeyen 68 eski milletvekili ve bakanlara ait 31 dosya bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS