Dönüş çilesi başladı

Dönüş çilesi başladı

Bayram tatili dönüşü için vatandaşlar yollara döküldü. Yalova'daki Topçular İskelesi'nde yoğunluk başladı. TEM Otoyolu'nun Kocaeli kesiminde de yoğunluk var. Bayrampaşa'daki bulunan Büyük İstanbul Otogarı'nda da tatil dönüşü yoğunluk yaşanmaya başladı.

 

Otobüsler, sabah saatlerinde otogar girişi turnikelerinin önünde uzun kuyruk oluşturunca yolcular yürümek zorunda kaldı. Ramazan Bayramı'nın son gününde tatilden dönen vatandaşlar otogarda da yoğunluk oluşturdu. Otogara girmeye çalışan otobüsler uzun kuyruk oluştururken, otobüsteki yolcular otogara ulaşabilmek için uzunca bir süre bekledi. Otobüslerin içinde sıkılan yolcular yasak olduğu halde otobüslerden inerek otogara yürüdüğü görüldü. Bir otobüs şoförü yolda sıkıntı yaşamadıklarını ama otogara giriş ve çıkışta sorun yaşadığını söyledi. Bir otobüs şoförü de her sene böyle bir yoğunluğun yaşandığını, tatil dönüşlerinin başladığını belirtti. Otogarın içinde de tatili memleketlerinde geçiren vatandaşların olduşturduğu bir yoğunluk vardı.


TEM OTOYOLU ÇAMLICA GİŞELERİNDE TRAFİK YOĞUNLUĞU YOK

Bayramın son gününde TEM Otoyolu Çamlıca gişelerinde trafik yoğunluğu yaşanmıyor. Bayram öncesinde İstanbul'dan ayrılanlar nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluşmuştu. Bayramın son gününde ise Çamlıca gişelerinde henüz trafik yoğunluğu olmadığı görülüyor.

 

Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, dönüş trafiği konusunda sürücüleri uyararak, "Biz özellikle Mahmutbey gişelerinde Edirne istikametinden gelecek trafiğin gece saat 2-3'e kadar yoğun olacağını bekliyoruz. Bu nedenle o bölgedeki sürücülerimizin bunları dikkate almasını öneriyorum" dedi.

 

Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, dönüş trafiği konusunda açıklamalarda bulunarak, "Bayram dönüşü ile alakalı trafik ekiplerimiz teyakkuz halindeler. Arife gününden, bugüne kadar olan süre içerisinde İstanbul genelinde toplam 109 adet yaralamalı trafik kazası meydana geldi, 207 vatandaşımız yaralandı. 2 tanede ölümlü kaza meydana geldi ve 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu akşam da biz dönüşlerin çok yoğun olacağını bildiğimiz için hem Çalıca gişelerde, hem Mahmutbey gişelerde hem de havadan destekli olarak uygulamalarımıza devam ediyoruz. Yaklaşık bin 400 polisimiz trafik hizmetlerinde bugün iş başında olacaklar" dedi.

 

Alper, geçen bayram Esenler Otogarı'nda yaşanan bir trafik çilesine hatırlatarak, "Bunu da bu sene yaşamamak adına sabah saatlerinden itibaren Esenler Otogarı'nda önlemlerimizi artırdık. Sabahtan itibaren ekiplerimiz Esenler Otogarı'nda kamp kurmuş durumda. Gece geç saatlere kadar devam edecek olan otobüs trafiğini de trafik görevlilerimiz takip edecekler" diye konuştu.


BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞÜ BAŞLADI, ATATÜRK HAVALİMANI'NDA REKOR BEKLENİYOR

Ramazan Bayramı'nı yurt içi ve yurt dışında değerlendiren vatandaşların dönüş yolculuğu Atatürk Havalimanı'nda her hangi bir yoğunluğa ve olumsuzluğa neden olmadı.

 

Bayramın son gününde dönüş hazırlığına başlayan ve uçakla seyahat eden vatandaşların dönüşleri öğle saatlerinden itibaren başladı. Yolcu yoğunluğunun akşam saatlerinde olması beklenirken, bugün Atatürk Havalimanı'na bin 400 uçağın iniş kalkış yapması beklendiği ve bu sayının tüm zamanların rekoru olacağı öğrenildi.

 

BOLU DAĞI'NDA AKSAMA YOK


Ramazan Bayramı tatili için memleketlerine giden tatilciler dönüş yolunda TEM yolunun İstanbul yönünde araç yoğunluğuna neden oluyor. Karadeniz illerinden gelerek İstanbul'a giden sürücüler bağlantı yolunda yolun çift şeride çıkarılmasıyla nedeniyle sorunsuz şekilde yollarına devam ediyor. TEM yolunun Bolu Dağı Tüneli mevkiinde de tatilciler trafikte aksamalar yaşanmadan ilerliyor.

Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri de yol güzergahlarında dönüş trafiği nedeniyle denetimlerini artırdı.

BANDIRMA'DA TATİLCİNİN DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU

Balıkesir’in Bandıma İlçesi’nde, tatilcilerin dönüş yoğunluğu limanda uzun kuyruklar oluşturdu. Ramazan Bayramı'nın son günü, İstanbul'a dönmek için Bandırma Limanı'nda uzun kuyruklar oluştu. Sabah saat 09.30’da başlayan araç ve yolcu taşıma işlemleri, saat 03.00’e kadar devam edecek.

Normalde gün içerisinde Yenikapı ile karşılıklı olarak 4 seferin yapıldığını hatırlatan İDO Yetkilileri, bayram nedeniyle yoğunluğun dikkate alınması sonucu sefer sayısını 7 feribot ve 3 deniz otobüsü olmak üzere 10'a çıkardıklarını söylediler. Yetkililer, bayramın son günü Bandırma Limanı'ndan İstanbul'a toplam 8 bin 500 yolcu ve bin 400 aracın taşınacağını kaydettiler.


ÇANAKKALE'DE YOĞUNLUK BAŞLADI 

Çanakkale'de, bayram tatili için başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'ndeki illerden Ege ve Akdeniz'e gidenlerin dönüş yolculuğu başladı. Tatilciler, feribot iskelelerinde araç yoğunluğuna neden oldu.

 

Ramazan Bayramı arifesinde, bayram tatiline gitmek için Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında oluşan 20 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları, bu kez dönüş yolculuğunda kendisini Anadolu yakasında göstermeye başladı. Yoğunluğu gözönüne alan bazı tatilciler, bayram tatilini erken kesip, bayramın ikinci günden yollara düşerken Çanakkale, Lapseki ve Çardak feribot iskelelerinde çok fazla beklemeden boğazı geçti. Bayramın son günü olan bugün ise beklenen araç yoğunluğu sabah saatlerinden itibaren başladı. Tatilini tamamlayıp İstanbul ve Trakya bölgesindeki kentlere gidecekler Eceabat ilçesi ile Kilitbahir köyüne seferlerinin yapıldığı Çanakkale Feribot İskelesi'nde yoğunluk oluşturmaya başladı. Çanakkale merkezindeki araç kuyruğu 500 metre ilerideki Belediye Kavşağı'na kadar uzadı. Gelibolu İlçesine seferlerin yapıldığı Lapseki İlçesi ve Çardak beldesinde ise feribot iskelelerindeki araç kuyrukları zaman zaman 1 kilometreyi geçti. Ancak, asıl yoğunluğun öğleden sonra ve akşam saatlerinde yaşanmasının beklendiği bildirildi.

POLİS BİR DİZİ ÖNLEM ALDI

Tatilcilerin dönüşü nedeniyle oluşabilecek uzun kuyruklar nedeniyle Çanakkale polisi de bir dizi önlem aldı. Çanakkale merkezinde feribot iskelesinin rıhtımı dolup kuyruğun şehir içinde Demircioğlu Caddesi'nden Atatürk Caddesi'ne kadar uzanması nedeniyle trafik polisleri şehiriçi trafiğinde bazı düzenlemeler yaptı. Feribot İskelesi'ne giden bazı güzergahlar araç trafiğine kapatıldı. Bu nedenle şehiriçindeki normal trafikte de zaman zaman aksamalar yaşandı. İzmir istikametinden feribota geçişi yapmak üzere Çanakkale'ye gelen tatilciler ise, merkezdeki feribot yoğunluğuna göre şehir girişinde polisler tarafından Lapseki İlçesi ve Çardak beldesine yönlendiriliyor. TIR, kamyon gibi ağır vasıtaların geçişine ise sadece Lapseki-Gelibolu ve Çardak-Gelibolu hatlarındaki feribotlardan izin veriliyor.

Çanakkale Boğazı'nda deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması ise, Çanakkale-Eceabat hattında 3 feribot, Çanakkale-Kilitbahir hattında 4 mini feribot, Lapseki-Gelibolu hattında 4 feribot ile tarifesiz hizmet veriyor. Ayrıca Çardak-Gelibolu hattında ise özel şirkete ait 6 mini feribot tarifesiz sefer yapıyor. Çanakkale Boğazı'nda toplamda 17 feribot ile tatilcilerin dönüş yolculuğu hızlandırılmaya çalışılıyor.


YALOVA'DA YOĞUNLUK BAŞLADI

Yalova’da Ramazan Bayramı’nın son gününde dönüş yoğunluğu yaşanmaya başladı. İDO’ya ait Topçular İskelesi’nde tatilcilerin dönüşünün çileye dönüşmemesi için 18 gemi aralıksız sefer yapıyor.

İDO’ya ait Eskihisar- Topçular Araba Vapuru İskelesi’nde ise sabah saatlerinde yoğunluk oluşmadı. 18 geminin aralıksız sefer yaptığı Eskihisar ile Topçular arasında, arife günü ve bayramın 1 ve 2’nci günü 63 bin aracın karşılıklı geçiş yaptığı öğrenildi. İDO yetkilileri, bugün 25 bin aracın Yalova’dan İstanbul’a geçiş yapmasını öngörüyor. Akşam saatlerinde de iskelede yoğunluğun artması bekleniyor.

Bu arada, Eskihisar-Tavşanlı hattında İstanbullines 4 gemi ile hizmet veriyor. 

Yalova- Bursa ve Yalova- Kocaeli karayolu üzerinde de yer yer yoğunluklar yaşanmaya başladı. Yalova'dan Kocaeli yönüne doğru trafik ışıklarında yer yer yoğunluk oluşurken, Kocaeli'den Bursa yönüne doğru ise trafikte herhangi bir yoğunluk görülmüyor. 


SEFER SAYISI 19’A ÇIKARILDI 

Yalova Topçular araba vapuru iskelesinde, öğleden sonra yoğunluğun başlaması üzerine hattaki gemi sayısı 18’den 19’a yükseltildi. İDO yetkilileri, bugün öğle saatlerine kadar 10 bin aracın Eskihisar’a geçiş yaptığını bildirdi.

Dönüş yapan tatilcilerin sorun yaşamaması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydeden İDO yetkilileri, gün sonuna kadar 35 bin aracın taşınacağını belirtti. 


KOCAELİ'DE TRAFİK ÖĞLEDEN SONRA YOĞUNLAŞTI


İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumunda olduğu için trafikteki yoğunluk her bayram öncesi ve her bayram tatili bitiminde olduğu gibi TEM ve D-100 Karayolunun Kocaeli geçişinde arttı. Dün saat 17.00 kadar oldukça sakin olan bu yollarda yoğunluk arttı. TEM ve D-100 Karayolu'ndan İstanbul yönüne doğru saat 01.00 kadar çok yoğun trafik akışı gözlendi. Yalova Topçular'daki İDO'nn Feribot iskelesinde de aynı saatte başlayan yoğunluk gece de devam etti. Bugün saat 13.00 kadar oldukça sakin olan bayram trafiği bir anda hareketlendi. İDO'nun Topçular'daki feribot iskelesinden Gebze Eskihisar'a karşılıklı 19 gemi ile hizmet verilmesine rağmen kuyruklar başladı. 

Bu arada yine öğle saatlerinden itibaren TEM ve D-100 Karayolu'nda İstanbul yönüne doğru yoğunluk görülmeye başladı. Bu trafik yoğunluğunun gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

GÜLTEPE RAMPASINDA 7 KİLOMETRELİK KUYRUK OLUŞTU


İzmit Gültepe Rampa geçişinde Uzuntarla Mevkiine doğru yaklaşık 7 kilometreye ulaşan araç kuyruğu oluştu. TEM Otoyolu'nun Bekirdere Rampası başta olmak üzere Hereke ve Dilovası Rampaları'nda da yoğunluk görülüyor. Karayolları Tütünçiftlik Bakım İşletme Sefliğinde trafik ekipleri, kurtarıcı araçlar ve diger ekipler bayram mesaisilerini sürdürdükleri öğrenildi.

 

İzmir, Bursa, Yalova istikametinden İstanbul yönüne giden araç sürücülerinin tercih ettiği Yalova Topçular iskelesinde de yoğunluk yaşanıyor. Feribot iskelesinde sıra beklemek istemeyen araç sürücüleri de E-130 Karayolu'nu kullanarak Karamürsel ve Gölcük üzerinden İzmit'e geçiyor. Araçların bir kısmı Kandıra turnikelerinden TEM'e geçerken, bir bölümü de D-100'ün İzmit kent içi geçişini kullanıyor.

 

Trafik yetkilileri TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu İzmit geçişindeki yoğunluğun gece yarısına kadar devam edebileceğini belirtti.

 

İLK BULDUKLARI DİNLENME TESİSİNDE MOLA VERDİLER

Bayram tatillerini İstanbul dışında geçirenler TEM Otoyolu İzmit geçişi Gültepe Rampası'nda trafiğin üç şeritten iki şeride düşmesi nedeniyle dönüş yolculuğu çileye dönüştü. Burada yoğunluk nedeniyle meydana gelen maddi hasarlı kazalar ve araçların su kaynatması nedeniyle trafik zaman zaman durma noktasına geldi. Gültepe Rampası aşıldıktan sonra, uzun süre mola veremeyen sürücülerin büyük bir bölümü ilk buldukları dinlenme tesisi ve akaryakıt istasyonuna girerek su, gıda ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Buralardaki tuvaletlerde de uzun kuyruklar oluştu.

'ARABAM RAMPADA HARARET YAPTI'

Bayram tatilini ailece Ankara'da geçirdiklerini söyleyen Murat Özyılmaz, "Tatil dönüşümüz çileye dönüştü. İzmit'e kadar zaman zaman sıkışan trafikte geldik. Fakat İzmit'teki rampada dur kalk yapa yapa arabam hararet yaptı. Mecburan ilk dinlenme istasyonunda mola verdim. Burada bir iki saat dinlendikten sonra yolumuza devam edeceğiz. İstanbul'da saat kaçta oluruz bilemiyorum" dedi.

'HAVANIN DA SICAK OLMASI NEDENİYLE ZORLANDIK'

Trafiğin ağır gitmesi ve havanın da sıcak olması nedeniyle yolda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Bedriye Aktaş, "Adapazarı'ndaki arkabalarımızda bayram tatilimizi geçirdik. İzmit'e kadar çok rahat geldik. Fakat Gültepe Rampasında trafik durmaya başladı. Havanın da sıcak olması nedeniyle bunalınca dinlenme istasyonunda bir süre mola vermeye karar verdik. Trafik biraz daha hafifleyince yolumuza devam edeceğiz."

AFYONKARAHİSAR'DA YOĞUNLUK

TÜRKİYE'nin karayollarındaki önemli kavşak noktalarından Afyonkarahisar'da, bayram dönüşü araç yoğunluğu yaşanıyor.

Ramazan Bayramı'nın son gününde Afyonkarahisar- İstanbul, Afyonkarahisar- Ankara ve Afyonkarahisar- İzmir karayollarında yoğun araç trafiği oluştu. Özellikle kavşak noktalarında yaklaşık 5 kilometreye varan kuyruklar oluşurken, Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü ile Bölge Trafik Denetleme İstasyonu'na bağlı ekipler trafik akışının yavaş ilerlediği tüm kavşak noktalarında çalışmalarını sürdürüyor. Yoğun trafik nedeniyle geçiş yapamayan ambulanslar ise trafik ekiplerinin yardımıyla geçiş yapabiliyor.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tüm tatilcilerin son gün yola çıkmasıyla özellikle akşama doğru kavşak noktalarında ciddi sıkışıklık yaşandığını belirtti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS