Dornaz alfa nedir? Dornaz alfa içeren ilaçlar ve fiyatı ile ilgili detaylar

Dornaz alfa nedir? Dornaz alfa içeren ilaçlar ve fiyatı ile ilgili detaylar

Corona virüsü tedavisi ile ilgili umutlandıran bir gelişme yaşandı. Prof.Dr. Ercüment Ovalı “dornaz alfa”nın Corona virüs tedavisinde etkili olabileceğini Twitter hesabın yaptığı açıklamayla duyurdu. Corona virüsü tedavisi ile ilgili yapılan açıklama sonrası “Dornaz alfa nedir?” ve “Dornaz alfa içeren ilaçlar nelerdir?” sorularının cevabı araştırılmaya başlandı Öte yandan Dornaz alfa fiyatı da gündemin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. İşte, merak edilen detaylar…

Dornaz alfa nedir? Dornaz alfa içeren ilaçlar nelerdir? Uzun süredir Corona virüsü tedavisi için çalışmalar yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın geçtiğimiz gece Twitter üzerinden yaptığı açıklama sonrası bu soruların cevabı en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Prof. Dr. Ovalı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Dornaz alfa’nın Corona virüsü tedavisinde etkili olabileceği yönünde kuvvetli bulgulara ulaştıklarını duyurdu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın açıklaması şöyle:

"1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim."

Peki, Dornaz alfa nedir? Dornaz alfa içeren ilaçlar nelerdir? İşte, merak edilen soruların cevabı ve Dornaz alfa fiyatı ile ilgili detaylar…

DORNAZ ALFA NEDİR?

Dornase alfa DNA'yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I'in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da alandırılır. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

DORNAZ ALFA İÇEREN İLAÇLAR VE FİYATI

Dornaz alfa içeren ilaçlar genellikle Kistik Fibrozis hastalarının tedavisinde kullanılı. Dornaz alfa içeren ilaçların, akciğerlerde bulunan yoğun balgamın sökülmesini ve bu sayede Kistik Fibrozis hastalarının akciğerlerinin daha iyi çalışmasını sağladığı görülmüştür. Bu ilaçların piyasa fiyatı ise 2 bin liranın üzerindedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS