1 yıl önce ölen Tayland Kralı için 90 milyon dolarlık cenaze töreni

Başkent Bangkok'ta 13 Ekim 2016'da 88 yaşında hayata veda eden eski Kral Bhumibol Adulyadej için Kraliyet Sarayı yakınlarında inşa edilen krematoryum alanında düzenlenen törene ülkenin çeşitli bölgelerinden yaklaşık 250 bin kişi katıldı.5 gün sürecek törenler çerçevesinde Bhumibol’un kalıntılarını temsil eden kap, sabah erken saatlerinde saray kompleksinden alındı ve 222 yıllık özel altın kaplama cenaze aracına konularak askeri geçit töreniyle krematoryuma taşındı.

Kral'ın kalıntılarını temsil eden kabı taşıyan araç, halkın rahat görebilmesi ve dua edebilmesi için 2 kilometrelik güzergahtan yaklaşık 5 saatte geçti.

Krematoryumdaki cenaze törenine kraliyet ailesi üyelerinin yanı sıra diğer ülkelerden gelen üst düzey yetkililer katıldı. Törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker temsil etti.

Töreni seyredebilmek için günler öncesinden Sanam Luang Meydanı'na gelen yüzlerce kişi, zaman zaman yağan yağmur ve sıcak havaya aldırış etmeden dışarıda bekledi.

Halkın, alana kimlik kartlarını göstererek girmesine izin verildi. Törene katılmak için siyah renkli kıyafet şartı getirildi. Üst düzey güvenlik önleminin alındığı alan yakınlarında otel ve restoran dışındaki işletmeler kapalı kaldı. Alana giden bazı yollar tamamen trafiğe kapatıldı.

Kral'a dua etmek isteyenler için ülkenin tüm eyaletlerinde altın krematoryumun küçük birer replikası yapıldı. Replikalar önünde uzun kuyruk oluşturan Taylandlılar, Kral Bhumibol’a saygılarını göstermek amacıyla krematoryuma sandal ağacı çiçekleri bıraktı.

Cenaze töreni hazırlıkları için yaklaşık 90 milyon dolar harcandığı belirtiliyor. Cenaze töreni için inşa edilen altın kaplama krematoryumun yapımı 10 ay sürdü.

Bhumibol’un kalıntıları, bugün ilerleyen saatlerde krematoryumda yakılacak ve külleri yarına kadar burada muhafaza edilecek. Küller, daha sonra kraliyet sarayı kompleksine taşınacak.

Bhumibol’un doğum günü olan 5 Aralık, Tayland’da ulusal gün olarak kutlanacak. Son uğurlama olarak düzenlenen bugünkü cenaze töreni, bu yıla özel olarak resmi tatil ilan edildi. Kral'ın öldüğü 13 Ekim, gelecek yıldan itibaren resmi tatil olacak.

Tayland'da 70 yıl hüküm süren Kral Bhumibol Adulyadej, 13 Ekim'de akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

Başbakan Prayuth Çan-oça, 88 yaşındaki Kral Bhumibol'un ölümünün ardından hükümet yetkilileri için bir yıllık yas ilan etmişti. Bhumibol'un tek varisi ve 1972'de prens ilan edilen oğlu Maha Vajiralongkorn, aralık ayında Tayland Parlamentosu tarafından ülkenin yeni kralı ilan edilmişti. Parlamento, prensin tahta çıkış süreci önergesini kabul etmiş ve ilgili süreci başlatmıştı.

1946'da tahta çıkan Bhumibol, 20. yüzyılın en uzun süre tahtta kalan kralı olarak biliniyor. Birçok askeri darbeye sahne olan Tayland'da halk, Kral Bhumibol'u çok seviyor ve önemli bir istikrar simgesi olarak görüyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS