CHP’li Zeynep Altıok Akatlı: Bu dava biz bitti demeden bitmez

CHP’li Zeynep Altıok Akatlı: Bu dava biz bitti demeden bitmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı 21 Şubat'a ertelenen Sivas Katliamı Davası ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Akatlı, açıklamasında zaman aşımına uğrayan diğer davalara da değinerek “Bu dava biz bitti demeden bitmeyecek” diye konuştu.

Sivas Katliamı Davası’nın 21 Şubat tarihine ertelenmesi kararının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yaptığı açıklamada, Abdi İpekçi, Kemal Türker, Beyazıt Katliamı ve Sivas Katliamı davalarından örnekler sunarak “Ülkemizin insanlığa karşı işlenen suç listesi hayli kalabalık. Neredeyse tamamı adaletsiz bırakılan bu davaların çoğu zaman aşımına uğratıldı. Suçu işleyenler halkın vicdanlarında tutuklu kaldı ancak mahkemelerce haklarında takipsizlik kararları verildi. Hatta siyasi iktidarlar tarafından ödüllendirildiler” dedi. 


Konuşmasında Sivas Katliamı davasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Zeynep Altıok Akatlı, “Siyasi islam ideolojisinin Orta Çağ anlayışı ile vahşice öldürdüğü aydınlarımızın öldürüldüğü katliam duruşmada açıkça insanlık suçu olarak tanımlandığı halde gerekçeli kararda insanlık suçu olarak tanımlanmadı. Bugün firari sanıklar üzerinden devam eden diğer davanın duruşmasından geldik. 23 yıllık adalet mücadelemizde davamızın her adımı başka bir skandala tanıklık etmiştir. Geldiğimiz son noktada Sivas Katliamı Davası’nın zaman aşımı kararını veren mahkemenin hakimi bugün Gülen Cemaati üyeliği suçlaması ile tutuklu. Davanın savcısı ise Yargıtay hakimi. AKP-cemaat koalisyonunun yargıdaki milli mutabakat yılları açısından ibretlik bir örnek” diye konuştu.


Sözlerine davaya sahip çıkma çağrısında bulunarak son veren Akatlı, “Toplumun tüm vicdanlı insanlarını bu davaya sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu dava biz bitti demeden; gerçek suçlular yargı önüne gelmeden bitmez, bitmeyecek” dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS