Irak ordusu Musul'a ilerliyor

Irak ordusu Musul'a ilerliyor

Irak ordusu Musul'a ilerliyor

Irak ordusu, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması operasyonu için bölgeye askeri sevkiyat yapıyor. Orduya bağlı 76'ncı Tugay Komutanlığı, ağır silah ve zırhlı araçlarla ülkenin batısındaki Enbar vilayetinden Musul'un güney ve doğu cephelerine doğru hareket ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tugay Komutanlığında görevli Yüzbaşı Muhammed Gati, Kerkük yolundan geçişleri sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak-Suriye sınırındaki Enbar vilayetinde IŞİD'in ortadan kaldırılmasından sonra şimdi Musul'a yöneldiklerini söyledi.

Ülkenin orta ve batı bölgelerinde IŞİD'in varlığına tamamen son verildiğini belirten Gati, "Güçlerimiz şu anda Musul'un güneybatı cephesindeki Şırgat kasabası ve doğusundaki Musul Barajı cephesine doğru hareket ediyor" dedi. Musul'un kurtarılması için ordunun tüm hazırlıklarının ivedi bir şekilde sürdüğü bilgisini veren Gati, Irak askerlerinin morallerinin yüksek olduğunu vurguladı.

İlker Başbuğ: Musul'a operasyon olabilir

Terör örgütü IŞİD'ın 10 Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması için Irak ordusu başta olmak üzere Peşmerge ve bölgedeki tüm silahlı güçlerin hazırlıkları sürüyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, daha önce yaptığı açıklamada, Erbil ile Bağdat arasında sağlanan askeri anlaşmaya göre sadece Irak ordusuna bağlı askerler ve federal polis güçlerinin kent merkezine gireceğini bildirmişti. Yaver, söz konusu güçlerin Peşmerge'nin doğu ve kuzeydeki cephelerini kullanacağını da ifade etmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak ordusuna bağlı askerler, 24 Mart tarihinde kenti geri alabilmek için güneyindeki Mahmur ilçesinden operasyona başlamış ancak aradan geçen 6 ayda sadece 30 kilometre katederek El Kayyara kasabasını kurtarmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber