DSİ Genel Müdürü: Taşkınlara dereye atılan eşyalar yol açıyor

DSİ Genel Müdürü: Taşkınlara dereye atılan eşyalar yol açıyor

Sıklıkla sel felaketlerine maruz kalan Rize'de konuşan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, taşkınların dere yatağına atılan televizyon, buzdolabı, yatak ve hatta araçların kapalı kesitleri tıkaması nedeniyle olduğunu söyledi. Acu, "Suyun önüne hiçbir şey koymamayı prensip edinmeliyiz. Dereleri akışına bırakacağız" dedi.

Temmuz ve Eylül aylarındaki yağışlarla derelerin taşıp şehirde önüne kattığı ne varsa yerle bir ettiği ve can aldığı Rize'de düzenlenen Ulusal Taşkın Sempozyumu'nun dördüncüsünde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu konuştu. Acu, "Dere yatağına atılan televizyonlar, buzdolapları, yataklar ve hatta araçlar taşkınlarda kapalı kesitleri tıkıyor. Suyun önüne hiçbir şey koymamayı prensip edinmeliyiz. Dereleri akışına bırakacağız" dedi.


Sel sularına kapılam Minibüste can pazarı!


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda konuşan DSİ Genel Müdürü Acu, taşkın ve heyelanların Doğu Karadeniz'in kaderi olmaktan çıkması gerektiğini söyledi. 


Dere yataklarına müdahale ve hatalı kamulaştırmalar


Konuşmasında taşkınlara yol açan nedenler arasında dere yataklarına yapılan müdahalelere ve hatalı kamulaştırmalara dikkat çeken Acu, küresel ısınmayla yağışların Doğu Karadeniz'de 250 ile 2500 milimetre arasında yoğunlaştığına işaret etti.


Rize'de heyelan: 2 ölü


Küresel ısınma ile yağışlar arttı


Düzensiz yağışların ani su baskını ve kuraklıklara yol açtığını söyleyen Acu, "Suyun gücünden faydalanacağız ama zararlarından korunmak için de  kurumsal olarak yapacağımız işler var. Küresel ısınma ile birlikte bölgesel yağışlar çok arttı. Su tahliye olmayınca, Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde örneğinde olduğu gibi taşkınlara neden oluyor. Birkaç yerde tıkanma olduğu zaman barajlama etkisi yapıyor ve tahliye zorluğu yaşıyoruz" diye konuştu.


Ordu'da sel felaketi: 3 ölü, 1 kayıp


Hesaplar bin yıllık debilerle yapılıyor


Suya ilişkin hesapların bin yıllık debilerle yapıldığını aktaran ve "Suyu akışına bırakmak zorundayız" diyen DSİ Genel Müdürü, konuyu cami örneği ile açıkladı: "Sabah namazında bir sıra saf, öğlen namazında iki sıraya çıkar. Cuma namazında cami dolar, bayram namazında ise caminin dışına taşar. Bütün hesapları caminin dışına taşacak gibi yapmak zorundayız."


'Dereleri akışına bırakacağız'


Acu, "Suyun önüne hiçbir şey koymamayı prensip edinmeliyiz. Bu konuda sadece DSİ'nin takibi ve müdahalesi yeterli olmaz. Dereler sadece DSİ'nin değil hepimizin. Dereleri akışına bırakacağız" dedi.


Su önleyici tesislerin gelen malzemelerle tıkandığını anlatan Murat Acu, "Dere yatağına atılan televizyonlar, buzdolapları, yataklar ve hatta araçlar taşkınlarda kapalı kesitleri tıkıyor. Onun için kapalı kesitlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyoruz. DSİ'den görüş ve izin alınmadan dere yataklarına müdahalede bulunulmamalı" şeklinde konuştu.


AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen de, sel ve heyelanlarda Karadeniz Bölgesi'nin ilk sırada yer aldığını belirterek, bundan böyle afetlerde risk azaltma çalışmalarına öncelik vereceklerini söyledi.


Artvin'de felaketin fotoğrafları


3 gün sürecek


3 gün sürecek sempozyumda "Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Çalışmaları ve ilgili Mevzuat", "Şehir Taşkınları", "Taşkın Modellemesi", "Heyelan ve Taşkın Etkileşimi", "Yapısal Tedbirler", "Uygunsuz Müdahaleler", "Yenilikçi Yaklaşımlar", "Taşkınlarda Bütüncül Havza Yaklaşımı", "İklim Değişikliği ve Taşkınlar", "Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemleri" ve "Taşkın Risk ve Afet Yönetimi" konuları ele alınacak. Sempozyum sonunda hazırlanacak raporla taşkın önleme eylem planı oluşturulacak. Sempozyumun Cuma günü yapılacak kapanışına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katılacak.


Sempozyuma Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Rıza Diniz ile bürokratlar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS