Dünya adını Corona salgını ile duydu! İşte İran’ın “dini başkenti” Kum kenti

Dünya adını Corona salgını ile duydu! İşte İran’ın “dini başkenti” Kum kenti

İran’ın Kum kenti son günlerde Coronavirüs salgını ile Türkiye ve dünya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Her ne kadar bugün adı Coronavirüs salgını ile anılsa da şehir, asıl itibarını dini olarak yüklenen misyondan alıyor. Peki, dünyanın gözlerini çevirdiği Kum kentinin dini ve tarihsel önemi nedir? İşte, Şii dünyasının kalbinin attığı "Ayetullahlar şehri" Kum ile ilgili tüm merak edilenler...

Son günlerde adını Coronavirüs salgını ile duyduğumuz Kum kenti, ismini Arapça “Kam/Gum” yani “Kalkmak” isminden almaktadır. Öte yandan hemen belirtelim ki şehrin isminin Türkçe’deki kum kelimesiyle bir ilgisi bulunmuyor.Şehir konumu itibariyle İran’ın neredeyse tam orta noktasında yer alıyor denilebilir. 930 metre rakımlı şehir Başkent Tahran’ın ise 156 kilometre güneybatısında yer alıyor. Aynı zamanda Kum Eyaleti’nin de yönetim merkezi olan şehir, coğrafi konumundan çok tarihi ve dini misyonu ile tanınmaktadır.  


Kaynaklarda Makedonyalı Büyük İskender tarafından tahrip edildiği yazılan şehrin, tarihinin M.Ö. 400’lü yıllara kadar gittiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte şehir bugün ki asıl şöhretini ise Kufeli Şiilerin bölgeye yerleşmesiyle birlikte alıyor.Şiiler büyük önem verdikleri şehrin, Ehl-i Beyt ve 12 İmam tarafından kutsanıp korunduğuna inanıyor. Bu yönüyle de Kum Şii dünyasının büyük bir kısmında kutsal şehir olarak kabul ediliyor.


Elinde kitabıyla sokaklarda gezen din adamları ve din eğitimi için şehre gelen öğrenciler ise adeta şehrin ayrılmaz birer parçaları gibiler. Bir milyonluk şehirde yaklaşık 30 bin Şii din adamının eğitim gördüğü düşünülmektedir. Hemen her köşesinde bir cami ve mescidin yer aldığı şehrin asli yapısını ise yine din adamları oluşturmaktadır. Tüm bu özellikleri ve tarihsel geçmişi ile Kum kenti (Ya da Şiiler tarafından yaygın kullanımıyla Ayetullahlar şehri) hem İran’ın hem de 12 İmam Şiiliğinin dini otorite merkezleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.


CNNTÜRK.com / Mehmet Kerem Hançer

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS