EBA öğrencilere ne sunuyor?

EBA öğrencilere ne sunuyor?

EBA, Eğitim Bilişim Ağı, İnternet çağında öğrencilere bilgisayar, notebook, tablet ve cep telefonu üzerinden eğitim, bilgi sağlayan bir içerik. EBA'nın amacı öğrencinin bulunduğu yer yerde eğitim üzerine bilgi sunan eğlenceli bir platform. Siteye MEBBİS'ten üye olunabilir. EBA'ya dair bilgiler CNN TÜRK'te..

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan EBA sistemi, sosyal ve internet üzerinden öğrenciye bilgi sunan bir platform. Bu platformun amacı öğrencinin bilgiyi en kısa sürede, en sağlıklı ve en güvenilir bir kaynaktan öğrenmesidir.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin de EBA'ya bilgi katkısında bulunduğunu düşünürsek, bu zengin sistem sayesinde öğrenciler tüm bilgiyi en kısa sürede öğrenebilir. Eğitimi sadece okulda değil, eğitimi hayatın her anında yaşayabilme üzerine kurulu olan bu sistemde amaç, öğrencinin hayatında ayrılmaz bir parçası olması.

Türkiye'de eğitim sistemin en temel sorunlarından biri olan "ezbercilik" kavramını yıkmak isteyen EBA, katkı sağladığı konuları, analitik ve gözlem içerisine dayandırarak sunuyor. Bilgiyi tekrara değil, bilgiyi uygulama alanında etkin tutuyor.

EBA'da öğrenciler sadece bireysel çalışmalar içerisinde olmuyor. Türkiye'nin her bir yerinde "ekip çalışması" içinde olmak isteyen öğrenciler, tanışabiliyor, bilgi alışverişi içinde olabiliyor, birbirilerine bilmedikleri alanda yardımcı olabiliyor.

EBA

EBA neyi sunuyor sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Bir konuda, tek bir çatı altında toplanmış bilgileri, farklı ve zengin bir şekilde sunmak, sunulan bilgileri en iyi şekilde eğitebilmek. Öğretmenlerin ve öğrencilerin EBA üzerinden bilgiyi hızlı ve sağlıklı bir şekilde alabilmesi Öğrenci bir konu aradığında, veya konu ile ilgili bir soru sorduğunda o soruya cevap verebilmek ve cevaplar üretebilmek. Öğrencilerin kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmasını sağlamak, bilgi alışverişi sayesinde öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak, Ezber sisteminde uzak bir şekilde bilgiyi sunmak, öğrencinin öğrendiği bilgiyi, kendi haliyle tekrardan oluşturmasını sağlamak, öğrencinin öğrendiği bilgiyi, öğrenci üzerinden yeni bilgiler edinebilmek, Yeniliklere uyum sağlamak, var olan her bilgiyi arşivde saklamak, yeni bilgileri doğruluğuna göre kontrol etmek, Öğrencilerin anlayabildiği şekilde farklı metodlarda bilgiyi vermek (ezbere karşı), hangi alandaysa o alana göre görsel ve video eşliğinde bilgiyi öğrenciye öğretebilmek, Öğretmenleri EBA çatı altında toplayıp, eğitimi en iyi hale getirmesini sağlamak

EBA, internetin amaç değil araç olduğunu öğretiyor.

SİTEYE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EBA'DA BULUNAN MODÜLLER NELERDİR?

Haber modülü: Eğitime dair, bilgiye dair, konuya/konulara dair tüm içerikleri tek bir çatı adı altında toplayarak eğitim haberlerini herkesten önce öğrenebilme modulü. Sadece bilgi ve eğitimden ziyade, sosyal olarak da etkinlik, organizasyon ve kültür faaliyetlerini öğrenciler haber içeriğinde görebilir.

Sadece Türkiye'de değil, Uluslararası alanda eğitime dair tüm bilgileri, öğrenci bu modül içerisinde görebilir.

Dünya modülü: Bu modül, modüller içerisinde en zevkli olanı. Öğrenciler bu modüle girdiklerinde karşılarına "oyunlar, uygulamalar, simulasyonlar, çok zengin e-içerik payşımları

E-Kitap Modülü: Bu modül sayesinde öğrenci artık çantasını evde bırakabilir; notebook ve tablet ile okula gidebilir. Bu modül sayesinde, okul için kullanılacak olan tüm kitaplar mevcuttur. Lise seçiminden sınıf farklılığına kadar içinde tüm kitapları barındırır.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS