Edirne Valisi'ne protesto

Edirne Valisi'ne protesto

Yunanistan’ın sınırı açacağı umuduyla bekleyişini sürdüren Suriyelileri ikna için saat 16.00 sıralarında Sarayiçi mevkiine gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan ile Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan’ın geri dönüşlerle ilgili bilgi aldı. Bu sırada Vali Şahin’in makam aracı Sarayiçi’ni dolaşıp Arapça anons yaparak, Vali Şahin’in meydanda sığınmacılara sesleneceğini duyurdu.

Kırkpınar’ın simgelerinden olan Kırkçeşme önünde toplanan kalabalığa seslenen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kaydını yaptıran sığınmacıların diledikleri illere göndereceklerini söyledi. Sığınmacıları 10 gündür Edirne’de misafir ettiklerini anlatan Vali Şahin, şunları söyledi:


"Sizleri burada 10 gündür misafir ediyoruz. Bu misafirliğimizi ister beğenin, ister beğenmeyin. Biz elimizden geleni sizler için yapıyoruz. Bugüne kadar hep basınla konuştuk, bugün sizlerle yüz yüze konuşuyoruz. Değerli kardeşlerim, şunu bilesiniz ki bizim gönlümüz sizinle beraber, sizin düşündüğünüzü biz de düşünüyoruz. Sizin mücadelenizi biz zaten 4 yıldır yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak 2011 yılından bu yana Türkiye ve Ürdün dışında size kucak açan başka bir ülke var mı? Biz her zaman ifade ediyoruz ki bizim Suriye halkımız ile bir sorunumuz kesinlikle yoktur. Değerli kardeşlerim sizler bizlere inanın. Ben bu kadar inandığım ve söylediğim şeyi hep takipçisi oldum ve hep yaptım."


YUNAN VE BULGAR SINIRLARI GÜÇLENDİRDİ


Vali Şahin’in sığınmacıların gitmek istediği Yunanistan ve Bulgaristan’ın sınırlarını güçlendiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:


“Size devletin valisi olarak sesleniyorum. Lütfen bize inanın diyorum. Biz de sizinle beraber aynı secdeye gittik. Biz de sizinle beraber hep aynı şeyleri söyledik. Bir an önce Avrupa Birliği’ne, Birleşmiş Milletler yetkililerine ‘bu insanlara bir çözüm bulalım’ dedik. Sizler sesinizi duyurdunuz, değerli Başbakanımızla yetkilileriniz görüştü. Görüşmeleri burada size video kanalıyla izlettik. Siz bize pek inanmıyor musunuz, bu sosyal medyaya inanıyorsunuz. Dünden itibaren 1500 kişi, buradan ayrıldı ve gitti. Sizi de istediğiniz ile gönderelim diyoruz. Ona da razı gelmiyorsunuz. Bu direnmenin nedeni nedir bir türlü anlayamıyorum? Değerli kardeşlerim Avrupa ülkelerinden bir talep gelsin, ilk göndereceğimiz kişiler sizler olacaksınız. Şuana kadar bir talep yok. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını güçlendirdi. Sizi almamak için sınırlarına yeni milli polislerini ve askeriyesini getirdi. Biz sizleri nasıl gönderelim. Sizler bize emanetsiniz. Sizler bizlerin sorumluğundasınız. Acı çekmenizi hiçbir zaman istemiyoruz. Sizlerden talebimiz şudur değerli kardeşlerim. Sizler bir an önce isminizi, kaydınızı yaptırın. Evi olanlar evlerine, evi olmayanlara devlet imkanıyla geçici olarak otellere yerleştirileceksiniz. Sizleri istediğiniz vilayete gönderelim. Kendinize acımıyorsanız, çocuklarınıza acıyın, gidin sizlerin birçoğunuzun Türkiye’de evleri olduğunu biliyoruz. Buraya belki fırsat çıkarda gideriz diye gelenleriniz var. Lütfen diyorum kaydınız yaptırın."


VALİ ŞAHİN’E SLOGANLI PROTESTO


Vali Şahin’in sözleri, dinleyen arasından ayağa kalkan Suriyelilerin sloganlarıyla kesildi. Arapça olarak 'İnanıyoruz sınırı geçeceğiz’, 'Ezeriz geçeriz’ şeklinde sloganlar atan sığınmacılar Vali Şahin’i protesto ederek alandan ayrıldı. Sloganlarla konuşması kesilen Vali Şahin, şaşkınlığını gizleyemezken, polis ekiplerince alandan çıkarılarak makam aracına bindirildi.


Bu sırada kucağında bebeğiyle Vali Şahin’in yanına gitmek isteyen Suriyeli kadına korumalar izin vermezken, makam aracına binen Vali Şahin, gazetecilere yapacağı basın açıklamasını da iptal ederek Sarayiçi’nden ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS