Kimlik yenileme son gün ne zaman? Sürücü belgesi (ehliyet) yenilemede son gün hangi tarih?

Kimlik yenileme son gün ne zaman? Sürücü belgesi (ehliyet) yenilemede son gün hangi tarih?

Kimlik yenileme son gün ne zaman? Sürücü belgesi (ehliyet) yenilemede son gün hangi tarih?

Sürücü belgesi (ehliyet) ve kimlik yenileme tarihleri ile ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden önemli açıklama geldi. Bazı basın organlarında son tarihle ilgili yanlış bilgilerin verildiği ve yılbaşından itibaren yenileme işlemlerine büyük zam geleceği iddialarının yalanlandığı açıklamada önemli bilgiler paylaşıldı. Peki, ehliyet yenilemede son gün ne zaman, sürücü belgesi ve kimlik yenilemesi ne zaman bitecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya hesaplarında 'T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerine yüksek oranda zam yapılacağı veya belgelerini yenilemeyenlere yıl sonu itibariyle ceza uygulanacağı' şeklinde haberler yer aldığı ancak bu asılsız haberlerin hiçbir yasal dayanağının bulunmadığı vurgulandı.

EHLİYET VE KİMLİK YENİLEMEDE SON GÜN NE ZAMAN?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama "T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi harç ve değerli kâğıt bedelleri her yılın sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği yeniden değerleme oranında arttırılmaktadır. Ayrıca nüfus cüzdanlarının değiştirilmesine ilişkin herhangi bir son tarih bulunmamakta olup halihazırda kullanılan nüfus cüzdanları yeni nesil T.C. kimlik kartı ile değiştirilinceye kadar geçerlidir. Eski tip sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesine ilişkin son tarih ise 31.12.2022'dir. Bu sebeple medyada yer alan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur." İfadeleri kullanıldı.

Buna göre eski tip sürücü belgeleri yani ehliyetler 31.12.2020 tarihine kadar yenilenebilecek, nüfus cüzdanlarının değiştirilmesine ilişksinse herhangi bir son tarih bulunmuyor.