Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum ne? EYT yasası çıkacak mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum ne? EYT yasası çıkacak mı?

EYT açıklaması sonrasında emeklilikte yaşa takılanlar süreçteki son durumu araştırmayı sürdürüyor. Görevlendirme sonrası EYT’de umut ışığı doğsa da ardından gelen açıklamalar beklentiler tersi yönünde olmuştu. Peki, EYT yasası çıkacak mı, emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne?

Son dakika EYT haberleri 2 Aralık 2019 Pazartesi günü yaş şartına takılanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili 3 önemli açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konunun ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olduğunu belirtmişti. İşte EYT’de son durumu gösteren o önemli açıklamalar…


SON EYT AÇIKLAMASI


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu; fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak. Bunun, ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 2. EYT DEĞERLENDİRMESİ


İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.


'Seçim kaybetsek de yokum'


SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." açıklamasında bulundu.


İLK EYT AÇIKLAMASI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na katılmadan önce açıklamada bulunmuş ve “40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" ifadelerini yer vermişti.  


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS