Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne? (2018 EYT haberleri)

Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne? (2018 EYT haberleri)

EYT haberleri ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son gelişmeler kapsama giren kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan oylama sonrasında farklı kesimlerden EYT değerlendirmeleri gelmişti. Peki, 2018 EYT’de son durum ne ve yaşa takılanlar emekli edilecek mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar için mecliste yapılan oylama sonuçlandı. Siyasilerden ve sendikalardan konuyla ilgili açıklamalar peş peşe geldi. İşte son dakika eyt haberleri ve kapsamla ilgili yapılan yorumlar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EYT AÇIKLAMASI

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN'DAN EYT YORUMU

"Bugün emeklilikte yaşa takılanların birinci müsebbibi IMF  politikalarıdır. O günleri hatırlıyorum ben, kavgaların yapıldığı dönemde Yaşar  Okuyan, Çalışma Bakanı. IMF 250-300 milyon dolarlık krediyi serbest bırakmak için  bu emeklilik sistemini dayatıyor. Biz de itiraz ediyoruz 'Mezarlıkta emekliliğe  hayır' diye. O gün söyledik, 'Yapmayın bunu. Sosyal Güvenlik Sisteminin  sorunlarının kaynağı işçiler değil. Emekçiler değil, başkadır bunun kaynağı.' Ama  anlatamadık. Döndü dolaştı 20 yıl sonra bugünkü hükümet bunun muhatabı oldu. Bu  IMF'yi kovdukları ve IMF'yi tekrar geri getirmemeleri için Recep Tayyip Erdoğan  ve AK Parti'ye teşekkür ediyorum. Çünkü IMF politikaları işsizlik, kaos,  adaletsizlik, ücretlerin kısılması, emekliliğin artması demektir. IMF bunları  yaparak verdiği krediyi güvence altına almak istiyor. O yüzden IMF  politikalarının bir gereği olarak emeklilikte yaşa takılanların bugün sorunlarını  yaşıyoruz."

DEVLET BAHÇELİ: BEKLEMEK DAHA HAYIRLI OLUR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili, "Bu konuyla ilgili arkadaşlarımızın ön hazırlıkları da olmuştur ancak bu konunun bugün yaşanan ekonomik şartlar altında öncelik kazanarak 700 milyar liraya ulaşan, Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği şekliyle, bir meblağı karşılayabilecek bir durum içerisinde ısrarcı olmamak, olgun dönemi ve şartları beklemek daha hayırlı olur kanaatindeyiz." dedi.

TÜRK-İŞ'TEN EYT AÇIKLAMASI

Prim gün sürelerini doldurmalarına rağmen yaş şartına takıldıkları için emekli aylığı almaya hak kazanamayanlara bir destek de Türk-İş'ten geldi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz ekim ayında AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1999'dan sonra sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerle emeklilik için gerekli yaş kademesinin yükseltildiği ve emekli aylığı bağlanmasının geciktirildiğini söyledi.

Bugün sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını yerine getiren yüz binlerce kişinin yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamadığına dikkati çeken Ergün Atalay, şunları kaydetti: "Emeklilikte yaşa takılanların durumu toplumsal bir soruna dönüşmüş durumda. Bu kapsamda kaç kişinin olduğu net olarak bilinmiyor ama bizim hesaplamalarımıza göre yaklaşık 500 bin kişiyi etkiliyor. Türk-İş olarak, toplumsal bir soruna dönüşen bu konunun çözüme kavuşturulması için siyasi partilerin ve bazı milletvekillerinin ortaya koyduğu iradeyi destekliyoruz."

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS