Enkaz çalışmaları ne zaman bitecek? Bakan Soylu'dan açıklama

Enkaz çalışmaları ne zaman bitecek? Bakan Soylu'dan açıklama

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman’da Afet Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, deprem bölgesinde Hatay hariç diğer illerde enkaz kaldırma çalışmalarının Ramazan ayı içerisinde bitirileceğini kaydetti. Soylu, işler bitene kadar deprem bölgesinde olduklarını, sahadan çekilmediklerini ve çekilmeyeceklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman Valiliği’nde gerçekleştirilen afet koordinasyon toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve Türkiye’nin başka illerinde barınan depremzedelerin 3’te 1’inin geri memleketlerine döndüğüne dikkat çeken İçişleri Bakanı Soylu, AFAD tarafından 1 milyon 682 bin 309 haneye 10’ar bin lira ödeme yapıldığını söyledi.

"HATAY HARİÇ DİĞER İLLERDE RAMAZAN AYINDA ENKAZLAR BİTİRİLECEK"

Deprem bölgesindeki en önemli konuların başında enkaz kaldırma çalışmalarının geldiğini kaydeden Bakan Soylu, “Deprem bölgesinde enkaz haline gelmiş ve acil yıkılacak binaların toplamı 56 bin 127 idi. Bina ölçeğinde söylüyorum. 24 bin 100’ünü kaldırarak döküm sahalarına götürdük. Bu yüzde 43’lük bir oran yapıyor ama hacim olarak bu yüzde 60’a geliyor. Çünkü büyük binaları, şehir merkezlerindeki binaları temizledik. Köyler ve diğer yerlerde işimiz daha kolay olacak. Hatay hariç diğer illerde Ramazan ayında enkazların bitirileceğini değerlendiriyoruz. Sarkarsa birkaç gün sarkar" dedi.

"ADIYAMAN’DA ENKAZIN YÜZDE 74’Ü KALDIRILDI"

Adıyaman'da enkazın yüzde 74'ünün kaldırıldığını da açıklayan Bakan Soylu, "Adıyaman’da enkazın yüzde 74’ü kaldırılırken, acil yıkılacak olanların ise yüzde 55’i yıkıldı. Adıyaman bu konuda biraz ileridedir. Çalışmaları büyük gayretle yürütüyoruz. İşlerimiz bitene kadar biz buradan çıkmayız. Elimizden gelen gayreti gösterip, bu yaraları birlikte saracağız" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"DEPREMZEDELERİN İHTİYACI KURU GIDA, HİJYEN VE KAHVALTILIK"

Vatandaşların yardım konusunda çok gayretli davrandığını ve deprem bölgelerine yardım gönderilmesi durumunda kuru gıda, hijyen ve kahvaltılık ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Bakan Soylu, "Milletimiz buraya sadece destek göstermedi, gönlünü gönderdi. Aynı desteğin gönderilmesi esastır. Kahvaltılık istemiştik, insanlar oruç tutuyorlar ve sahurda kahvaltılık arzu ediyorlar. Yardım edecekseniz kuru gıda, hijyen ve kahvaltılık depremzedelerin ihtiyacıdır” ifadelerini kullandı.

"637 BİN ÇADIR KURULUMU VE TOPLAM 46 BİN 672 KONTEYNER KURULUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinde AFAD’ın koordinesinde 2 milyon 284 bin gıda kolisi dağıtımı yapıldığını, her gün 1 milyon 600 bin insanın iftar yaptığını belirterek, “Bin 451 noktada toplu iftar verilmektedir. Özellikle bunun önemli bölümü çadır kentlerdedir. 342 alanda 637 bin çadır kurulumu gerçekleştirildi. 54 alanda şu ana kadar 76 bin 862 konteyner hazırlığı yapıldı, toplam 46 bin 672 konteyner kuruldu. 55. gününde bu kadar konteyner kurduk. Yağmurlardan dolayı yaklaşık 12 günlük bir kaybımız oldu. Bunun alt yapısı, elektriği, suyu var. Neredeyse bir şehir kuruyorsunuz. Sağlığı, eğitimi, güvenliğini kuruyorsunuz. Bir site haline getiriyorsunuz. Bundan bir ay sonra 200 bin konteyner kurulumunu tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ÇİN’DEN KATLANIR KONTEYNER GETİRİYORUZ"

Çin'den katlanır 15 bin konteynerin yolda olduğunu açıklayan Bakan Soylu, "50 bin artı 15 bin Çin’den katlanır konteyner getiriyoruz. Bunun 15 bini yolda. Bunların önemli bir bölümünü köylere yerleştireceğiz. Yanına da tuvalet ve banyosunu kuracağız" dedi.
Hayatın normalleşmesi adına çalışmalara aralıksız devam edileceğini ifade eden Bakan Soylu, "Hayatın normalleşmesini temin edecek bir anlayıştayız. Yıkılan esnaflarımızın ticari hayatını devam ettirmesi için yaklaşık 10 bine yakın çarşılarda veya müstakil dükkanlar yapıldı. Kura neticesinde bu depremde zarar gören esnafımıza ilgili teşekküllerle 10 bin konutun 8 binini bağış olarak aldık. Diğer 2 bin tanesini Emlak Konut’a yaptırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber