hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan: Günün başbakanına mı sordunuz

  Erdoğan: Günün başbakanına mı sordunuz
  expand
  KAYNAK DHA

  Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye götürdüğü yardımlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı yardımlarının uluslararası diplomasi içinde yapıldığını belirtti, "Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz. Biz zaten oraya gerekli yardımı Gazze'ye bugüne kadar hep yaptık yapıyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda personel için düzenlenen iftarda konuştu.

  Konuşmasında 'Paralel yapılanma'ya değinen Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı'na da girmişlerdi, Belki hala da vardır. Onlar üzerinde de çalışıyoruz. Ya kendileri istifa eder giderler nereye giderlerse gitsinler ama burayı lekeleyemezler" dedi.

  Putin ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin olarak da Erdoğan, "Sayın Putin ile görüşmemiz önceden kararlaştırılmıştı. Gündemimiz başkaydı. İki ülke için de faydalı bir görüşme yaptık. İlişkilerin düzeltilmesiyle ilgili görüşleri paylaştık. Sayın Putin ile Eylül ayında Çin'de yapılacak G20 toplantısında daha kapsamlı görüşme kararı aldık. Turizmle ilgili adımları süratle atma kararı aldık. Kendileri de bakanlar kuruluna başkanlık ederek talimatı verdi. Arkadaşlarımız bunu bizzat takip etti" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mavi Marmara baskınında ölenler için belirlenen 20 milyon dolar tazminat ile ilgili olarak yapılan eleştirilere de değinerek, "20 milyon dolar 10 şehidimiz için belirlendi. Şimdi onlara olur mu 20 milyon ne demek' Bu kanın rakamı olur mu? Görüşmelerde böyle bir tazminata karar verildi.  Alır veya almaz" dedi.

  "Günün başbakanına sordunuz mu?"

  Yurt dışı yardımlarının uluslararası diplomasi içinde yapıldığını belirten Erdoğan, "Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz. Biz zaten oraya gerekli yardımı Gazze'ye bugüne kadar hep yaptık yapıyoruz. Filistin'e yaptık yapıyoruz. Bunları da yaparken bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi neyse bu diplomasi içinde yaptık; yapıyoruz, yapacağız. Bunları davul zurna çalarak değil edebi adabı içinde yaptık, yapıyoruz. Cuma günü Mersin'den 10 bin tonluk gemi kalkıyor. Bu arada Gazze'de 200 yataklı bir devlet hastanesini bitirdik, yakında açılışı yapılacak" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow