Türk Akımı'nda imzalar atıldı

Türk Akımı'nda imzalar atıldı

Türk Akımı'nda imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü'nde 1 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Rusya ile Türkiye arasındaki Türk akım gaz boru hattına ilişkin anlaşma imzalandı. Anlaşmayı, Türkiye adına Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı berat Albayrak ile Rusya Federasyonu adına Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Alexander Novak imzaladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sığınma kampında tecavüz ve gasp dehşeti

O müdür hakkında karar verildi

Sosyal medyada tepki yağdı, Defne bebeğe randevu verildi

Anlaşma sonrasında iki lider ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, "Değerli dostum sayın Putin ... sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Türkiye - Rusya arasındaki ilişkiler noktasında bugün gerçekten Sayın Başkan'la dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak hale geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır. Bir çok alanda savunma, sanayi, ticari, turizm konularındaki ilişkilerimizi bundan sonra geliştireceğiz. Bakanlarımız ikili görüşmelere devam ediyor. Üst düzey istişari konsey toplantımız ile ilgili olarak Dışişleri bakanlarımıza talimatlarımızı verdik. Yıl sonu veya önümüzdeki yılbaşı itibariyle bu toplantımızı da gerçekleştireceğiz. Karma ekonomi komisyon toplantısının da aciliyeti nedeniyle ilgili bakanlarımız bu çalışmayı gerçekleştirecekler" dedi.

"Fırat Kalkanı Operasyonu'nu kendileriyle görüştük"

Fırat Kalkanı Operasyonu'nu Putin ile görüştüklerini ifade eden Erdoğan, "Tabii çok da hassas bir konu; bölgedeki mevcut gelişmeler. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı Operasyonu'nu kendileriyle görüştük. Bu konuda ne gibi iş birliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Özellikle Halep'teki gelişmelerde, insani yardım konusunda ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki insanlar bir an önce barışa, huzura kavuşsunlar. Bu konuda gerekli görevlendirmelerimizi yaptık" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görüşmenin ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı'yla ilgili, "Bir diğer tabii önemli adım, Türk Akımı konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı'yla ilgili olarak sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım" diye konuştu.

"Türkiye'den ithal edilen yaş meyve, sebze, tarım ürünlerini Rus piyasasına açtık"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı konuşmada, bugün İstanbul'da gerçekleştirilen Enerji Zirvesi'nin başarılı olduğunu vurgulayarak, "Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Ve Türkiye'den ihraç olan ve kısıtlama olan bazı kalemleri tekrar Rusya'ya olan ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye. Diğer yaş meyve, sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu karşılıklı yarara dayanıyor. Rusya bu tarım ürünlerini üretmiyor. İthal olunca bizde de fiyatlar düşecektir" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Türkiye'ye doğalgaz indiriminde mutabık kalmıştık"

Doğalgaz indirimine ilişkin Putin, Türk Akımı yeni doğalgaz boru hattından bahsediyoruz. Aynı zamanda bu proje çerçevesinde bu alanda işbirliğimizin geliştirilmesi kapsamında Türkiye'ye doğalgaz indiriminde mutabık kalmıştık" dedi.

"Suriye'de akan kanın durdurulması, hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız"

Suriye politikasına ilişkin Putin şu ifadeleri kullandı: "Hem Türkiye hem de Rusya olarak Suriye'de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız. Biz de Suriye'de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz.

"Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor yada yapmak istemiyor"

Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor ya da yapmak istemiyor. Suriye'deki barışı isteyen herkes bunu desteklemeli. Halep'e insani yardımların götürülmesi için her türlü çabayı göstereceğimiz konusundaki görüşümüz aynıdır. Sadece tek konu, bu insani yardımların götürülmesinde güvenliğin sağlanmasıdır. Halep'e insani yardımın ulaştırılması için ana güzergah ve Amerika tarafına önerdiğimiz bu şekli hakkında Türkiye ortağıma bilgi vermiştim.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İnsani konulara ateş açılmasın, provokasyon olmasın diye amerika'ya önerdik"

İnsani konulara ateş açılmasın ve provokasyon olmasın diye Amerikan tarafına önerimiz oldu. Ama Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor yada yapmak istemiyor. Ümit ediyorum ki cumartesi günü İsviçre'de yapılacak görüşmelerin en önemli konularından biri bahsettiğim konu olacak. Halep'te akan kanın durdurulması için BM özel temsilcisinin önerdiği bu bölgeden, silahı bırakmak istemeyen grupların oradan uzaklaşılması teklifini sayın Erdoğan ile birlikte buna çaba göstereceğiz. Buna mutabık kalmıştık."

"Savunma sanayindeki işbirliğinin sürdürülmesine hazırız"

Putin, "Özel servisler ve askeri kurumlarımız arasındaki temasların hızlandırılması noktasında mutabık kalmıştık. Savunma sanayindeki işbirliğinden bahsetmek gerekirse, savunma sanayindeki işbirliğinin sürdürülmesine hazırız. Somut projelerle doldurulmasını ümit ediyoruz. Bunun için tüm imkanlarımız var" dedi.

Putin Türkiye'den ayrıldı

Putin, günübirlik geldiği İstanbul'a 23. Dünya Enerji Kongresi katıldı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Öğlen saatlerinde gelen Putin, saat 21.30 sıralarında Özel uçağıyla Moskova gitti. Putin'i Atatürk Havalimanı'nda Türk ve Rus yetkililer uğurladı.