Erdoğan seçimlerin ardından ilk kez konuştu

Erdoğan seçimlerin ardından ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinden sonra kamuoyunun karşısına ilk kez çıkarak ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Erdoğan "herkes egolarını bir kenara bırakmalı ve hükümet bir an önce kurulmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinden sonra kamuoyunun karşısına ilk kez çıktı. Erdoğan Ankara'daki Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet töreninde konuştu.


MHP'de koalisyon konusunda konuşma yasağı


İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:


Türkiye'de öğrenim görüdükleri okullarıdnan bu yıl mezun olacak öğrencilerimizi tebrik ediyorum.


Halen eğitimlerini sürdüren 70 bin uluslararası öğrenciyi düşündüğümüzde Türkiye'nin bu alanda güçlenen bir marka haline geldiğini görüyoruz. Unutmayın zekat, sadaka verdikçe artar. Ben bu tür hizmetleri aynı noktada görüyorum. Eğittikçe verdikçe bunun bereketi çok daha fazlasıyla artar.


Biz Türkiye olarak sizleri hiç bir zaman unutmayacağız. Sizler de bizleri unutmayın. 


Küreselleşme gerçeği tüm toplumların ortak tarihi, kültürel, ekonomik, sosyal, siyasal değerler etrafına birlikte hareklet etmesini zorunlu kılıyor. Biz ülke ve millet olarak insanları derisinin rengine konuştuğu dile göre ayırt etmedik, çünkü biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü diyen buna gönülden inanan bir milletiz.


Türkiye'nin güçlenmesi, kalkınması, kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm dost ve kardeş toplumlar için de yeni bir ümit ışığının yanması haline geliyor. 


Sömürgecilik kölelik şekil değiştirerek ama aynı mantıkla varlığını bugün de sürdürüyor. Batıda israf edilen gıdanın Afrika'daki tüm açları doyurabilecek miktarda ulaştığı bir düzenin sürdürülebilmesi mümkün değildir.  Gece uzaydan dünyaya bakıldığında kimi yerler ışıl ışıl yanarken kimi yerler karanlığa boğulmuşsa burada bir sorun var demektir.


Dünyadaki 6 milyar insanın sadece 1 milyar insanın refahı için çalıştığı bu sitem eninde sonunda tukanmaya mahkumdur. 


Kendi yapıları adaletsizlik üzerine kurulu olan kurumların dünyada adalet sağlamak için hizmet vermeleri düşünülemez.


Tel- Abyad'da Arapları ve Türkmenleri uçaklarla vuran Batı yerlerine terör örgütü PYD ve PKK'yı yerleştiriyor. Bu batıya biz nasıl samimi bakabiliriz. 


Bunlar Akdeniz'de Ege'de boğulmaya mahkum ediyor ama biz bua müsade edemeyiz. Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem, gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Biz buyuz. 


Demirtaş: 'Erdoğan'la kişisel bir husumetimiz yok'


"Herkes egolarını bir kenara koymalı, hükümet kurulmalı"


Türkiye'yi hükümetsiz bırakan egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremez. Onun için de anayasal süreç içinde herkes egolarını bir yana koyup bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı. Devlette devamlılık esastır anlayışıyla bu süreç devam etmelidir. 


Siyasi alanda yaşanan hiçbir gelişmenin kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Bu bizim 78 milyon insanımızın her birine karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Asla kimse, hangi siyasi olursa olsun, 'ben' deme hakkına sahip değildir, 'biz' demek zorundayız.


"Baykal'la süreci değerlendirdim"


Türkiye'nin doğrudan milletin oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olarak şahsımın bu konudaki sorunluluğu çok daha büyüktür.  Bu çerçevede genel seçimleri, ülkemizin önünde yeni bir dönem açmıştır. Bu vesileyle, dün en yaşlı üyesi olması hasebiyle sayın Baykal’ı davet ettim, kendisiyle görüşme yaptım. Hem süreci değerlendirdim, bu işin süratle kesintisiz devamı için ben üzerime düşen neyse bunu yapacağımı kendisiyle de paylaştım.


Herkes saygı göterecek


Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir, herkes milletin takdirine saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo takdir ettiğini gösteriyor. Bu tabloyu siyasi partilerin hepsinin de doğru şekilde okumasını temenni ediyorum.


Meclis'te temsil edilen partilerin, anayasada ve kanunlarda belirtilen sınırlar çerçevesinde tercihlerini krizden değil çözümden yana kullanacaklarına inanıyorum. Umutlarını, Türkiye'nin bir kriz ve kaos ortamına girmesine bağlamış olan tüm odaklar, inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaktır.


Davutoğlu il başkanları toplantısında konuştu


"Tüm siyasi partileri ülkenin geleceği için sorumluluk almaya davet ediyorum" 


Tek bir partinin iktidarına imkan sağlamayan bu tablo, kesinlikle Türkiye'nin hükümetsiz kalması anlamına gelmiyor. Türkiye, seçim gününe kadar başka bir tablo ile karşı karşıyaydı, pazartesi gününden itibaren başka bir tablo ile karşı karşıyadır. Bu dönemi en sağlıklı, en hasarsız şekilde geçirebilmemiz için tüm siyasi partileri serinkanlı şekilde düşünmeye ve ülkenin geleceği için sorumluluk almaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı olarak anayasanın bu süreçte şahsıma yüklediği görevleri bihakkın yerine getireceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın.


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının tamamı


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS