Erdoğan: Terörün tanımı yeniden yapılmalı

Erdoğan: Terörün tanımı yeniden yapılmalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin YPG hedeflerini vurmasını değerlendirdi. ABD'den gelen eleştirilere yanıt veren Erdoğan, "Dürüst davranmıyorlar" dedi. Erdoğan, Suriye rejiminin Rusya ile beraber yaptığı saldırılarla PYD'ye yönelik Kürt koridoru oluşturmak istediğini söyledi.

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terör tanımını, terörist tanımını en kısa sürede yeniden yapılarak Ceza Kanunumuza derç etmeliyiz diye düşünüyorum. Terör örgütlerine destek verdikleri için güvenlik güçlerimizce yakalanan kişilerin adliyenin bir kapısından girip, diğerinden çıkıp gitmesi artık tahammül edebileceğimiz bir durum değildir. Bu mesele düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü veya örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir" dedi.

Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde doktorlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Burada konuşan Erdoğan, sözlerine, dün Ankara'da yaşanan menfur saldırıyı bir kez daha şiddetle kınadığını belirterek başladı. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, saldırıda yaralanan vatandaşlara ise acil şifalar temennisinde bulundu.

Ankara'nın Kızılay semtinin rastgele bir yer olmadığını belirten Erdoğan, Kızılay'ın tüm Ankara'nın, hatta tüm Türkiye'nin ortalamasını temsil eden sembolik bir merkez olduğunu söyledi.

Ankara'da ikamet eden veya buraya yolu düşen her vatandaşın, bir şekilde Kızılay'a uğradığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Daha önceki saldırılar halka açık mekanlarda gerçekleşmekle birlikte hepsinin de özel hedeflerinin olduğunu görüyoruz. Suruç'ta, Ankara Garı'nda, İstanbul Sultanahmet'te yine Ankara Merasim Sokak'taki saldırıların hepsini de belirli hedeflere yönelik değerlendirebiliriz. Ancak son saldırı Ankara'da yaşayan veya Ankara'ya yolu düşen herkesin bulunma ihtimali olan bir yerde, pazar gibi insan çeşitliliğinin zirvede olduğu bir günde, kalabalığın en fazla olduğu akşam saatlerinde gerçekleştiriliyor. Kızılay'daki eylem şu veya bu kesime değil, doğrudan toplumun tamamına yönelik bir saldırı olması dolayısıyla, yani toplumun özetine yönelik bir saldırı olması dolayısıyla, terör örgütünün gerçek yüzünü gösteren bir hadisedir. Erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla, öğrencisiyle çalışanıyla, Kürt'üyle, Türk'üyle, Alevisiyle, Sünnisiyle velhasıl 79 milyon vatandaşımızın her biriyle, burada o tamamın özeti var ve o saldırının hedefi
olmuştur."

"Terör, terörist tanımı yeniden yapılmalı"

Bugüne kadar bir millete savaş açıp da kazanan hiçbir terör örgütünün, teröristin olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Elinde silahı, bombası olan teröristle, konumunu, kalemini, unvanını, amacına ulaşabilmesi için teröristin emrine verenin de hiçbir farkı yoktur. Unvanı milletvekili, akademisyen, yazar, gazeteci, sivil toplum kuruluşu yöneticisi olması o kişinin aslında bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan, tetiği çeken terörist olabilir ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan işte bu destekçiler, yardakçılardır" diye konuştu.

"Terör, terörist" tanımının yeniden yapılarak, ceza kanununa derç edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: "Terör örgütlerine destek verdikleri için güvenlik güçlerimizce yakalanan kişilerin adliyenin bir kapısından girip, diğerinden çıkıp gitmesi artık tahammül edebileceğimiz bir durum değildir. Bu mesele düşünce, basın veya örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele Kızılay'daki son saldırıda da görüldüğü gibi topyekün milletimizin hayatına kasteden alçaklarla daha etkili mücadele edebilme meselesidir."

"Kadir kıymet bilmeyeceklerini doğrusu hiç düşünmedik"

"Kadir, kıymet bilmeyeceklerini doğrusu hiç düşünmedik" diyen Recep Tayyip Erdoğan, "(Bu hastaneler teröre kurban edilmez) diye düşünüyordum, çünkü 'onların da hastaları vardır' diye düşünüyordum. Ama demek ki bunlarda böyle bir şey söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Acil sağlık istasyonu sayısını 55'ten 451'e, ambulans sayısını ise 77'den bin 52'ye yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, "Biz bunları yaparken terör örgütü de sağlık tesislerini molotofla yakarak, kurşunlayarak, personelimizi tehdit ederek hizmetleri engellemenin çabası içindeydi" diye konuştu.

"Yanıldıklarını hep birlikte göstereceğiz"

Bugün Türkiye'nin, Avrupa, Orta Doğu, Asya'dan ve dünyanın her yerinden insanların şifa aramak için akın ettikleri bir ülke haline geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "İnşaatı devam eden şu anda şehir hastanelerimiz var, sayısı 20'yi aştı. İnşallah bunların da hayata geçmesiyle bu trafiğin daha da artacağına inanıyorum. Hedefimiz 2023 yılında sağlık turizminde 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmaktır. Halkımızın sağlık hizmetleri konusunda her geçen yıl yükselen memnuniyet oranı doğru yolda ilerlediğimizi açıkça gösteriyor. İnşallah bu alandaki çalışmalarımızı, sağlık personelimizin memnuniyetini de yükselterek kesintisiz şekilde devam ettireceğiz. Terör örgütleri aracılığıyla bu ülkeyi, bu milleti hedeflerinden uzaklaştırabileceklerini sananlara yanıldıklarını inşallah hep birlikte göstereceğiz."

"Bugün Ferhat Göçer'i dinleyecektik..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Dün bazı arkadaşlarının akşam geç saatlerinde "İptal mi etsek?" diye sorduğunu, kendisinin de "Bu teröristleri mi sevindireceğiz? Biz yolumuza aynen devam edeceğiz" dediğini aktaran Erdoğan, "Ferhat Göçer'i dinleyecektik, onu bir başka zaman da dinleriz. Fakat biz, bu birlikteliğimizi bir araya gelerek sürdüreceğiz. Onları da sevindirmeyeceğiz. Yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS