Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93. yıldönümü tüm yurtta törenlerle kutlandı. Ankara'daki etkinlikler Anıtkabir'deki resmi törenlerle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir özel defterine yazdığı mesajında, "Ülkemizin varlığına kast eden iç ve dış hiçbir güç, istiklal ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir" ifadelerini kullandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, yüksek yargı kurumu başkanları, Geçici Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ay yıldız motifleri bulunan çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Anıtkabir'de hareketli anlar!

Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aziz Atatürk; Büyük Zafer'in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Zafer'de ve o güne kadar geçen süreçte inancı ve iradesiyle tarihi bir mücadele veren Zat-ı Ali'niz başta olmak üzere Büyük Millet Meclisi mensupları ile erinden subayına kadar tüm askerlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Anadolu'yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir. Anadolu'nun düşman işgalinden kurtarılması ve yeni devletimizin kuruluşu sürecinde mücadele veren şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimiz ve onun bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz emanetine sahip çıkıyor. Ruhun şad olsun."

'Üç büyükler'den Zafer Bayramı mesajı!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk tören

Erdoğan, Anıtkabir'deki törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törende, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Kenan İpek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, kuvvet komutanları, orgeneral ve oramiraller, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, YSK Başkanı Sadi Güven'in de aralarında bulunduğu yüksek yargı organlarının üyeleri,
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, korgeneral ve koramiraller, tümgeneral ve tümamiraller, tuğgeneral ve tuğamiraller, bürokratlar, yabancı misyon şefleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebriklerini iletti.

Kutlamalarda, başkentte görevli askeri personeli temsilen her rütbeden asker ile sivil personel ve askeri öğrenci temsilcileri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebriklerini sundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk kez yapılan tören, ana binanın girişindeki fuayede gerçekleştirildi.

Daha sonra resmi geçit ve gösteriler için Atatürk Kültür Merkezi'ne geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı ile birlikte tören birliklerini selamlamasıyla başlayan törenlerde, Türk yıldızları gösterisi nefes kesti.

Töreni devletin zirvesi şeref locasında takip etti. Locada Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir süre sohbet etti.Cumhurbaşkanlığı muhafız alayının tüfekli gösteri sunduğu törende, silahlı kuvvetlere bağlı birlikler resmi geçit yaptı.

Bu yıl ilk kez yerli üretim savunma sanayi ürünleri de törende yer aldı. Altay tankı, Hürkuş uçağı ve Atak helikopteri gösterileri ilgiyle takip edildi.

Tören, Hava Kuvvetleri Akrobasi ekibi Türk yıldızlarının gösterisiyle sona erdi.Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde tören

Bu arada İstanbul'da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Anıtı'na sırasıyla Valilik, İstanbul Garnizonu olarak 1. Ordu Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri bırakıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Şahin, Dündar ve Topbaş, İstanbul Valiliğinde düzenlenecek kabul töreni için Taksim'den ayrıldı.

İstanbul Valisi Şahin, valilikte, ilin önde gelen idarecileri, siyasi parti temsilcileri, din adamları, askeri erkan ve gazilerle bayramlaştı.

Yurtta zaferin 93. yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü için Türkiye'nin dört bir yanında törenler yapıldı. Terör şehitleri için kutlamalarının iptal edilmesi sebebiyle törenler sadeydi. Güneydoğu'daki kutlamalarda güvenlik önlemleri üst seviyedeydi.Tıpkı Ankara ve İstanbul'da olduğu gibi valilik önlerinde ve meydanlardaki Atatürk anıtlarına çelenkler bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bazı kentlerdeki törenlere AK Parti milletvekilleri katılmadı.

Hakkari'deki tören geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.

2 polise "ceza" verildi!

Kilis'teki törende ise valilik çelenginin sunumu sonrası polislerden biri geç selam verince tören bitiminde ceza verildi. 2 polise, İl Emniyet Müdürü Candemir Özdemir'in talimatıyla 40 dakika boyunca selam ve çelenk sunumu tekrarı yaptırıldı.

Bolu'daki tören geçişine de 3 yıl aradan sonra terörle mücadele için kışlalarından çıkan 2'nci Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli mavi bereliler de katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS