Erdoğan'dan Leyla Zana açıklaması

Erdoğan'dan Leyla Zana açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, Leyla Zana'nın görüşme talebiyle ilgili, "Parlamentoda yeminini yapmadığı sürece böyle bir kabul olmaz" dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:


Cenevre görüşmeleri


Son anda ılımlı muhalifler katılmama kararı verdiler. Katılmama kararının arkasındaki yatan gerçek maalesef verilen bazı sözlerin yerine getirilmeyişi. özellikle de şu anda Rusya'nın oradaki muhalif bölgeleri sürekli bomalaması tabi ki muhaliflerde ciddi manada bir sıkıntı neydana geriyor. Burada bir ateşkesin sağlanmaması halinde onlarıb böyle bir katılım içinde bulunması cephede olanlara bir ihanet oluşturmaktadır. Onlar da önce diyorlar süratle bu ateşkesin sağlanması lazım ki biz de bu görüşmelere katılmış olalım. Bundan dolayı orada böyle bir kesinti sözkonusu oluyor. Temennim odur ki bu Cenevre görüşmeleri sağlıklı bir neticeye ulaşır. Ve oradan da Suriye için sağlıklı bir netice en azından bu süre içerisinde çıkar. 


Cizre'deki yaralılar


Bunların hepsi yalan. Orada sürekli olarak ambulans var. Dün zaten bakanımız da açıkladı. Ve 5-6 ambulans orada bekletiliyor. Ama tabi güvenli bölgeye ambulansların girmesi sözkonusu değil. Yaralını al ambulansların olduğu bölgeye getir. Bu kendilerine söyleniyor. Söylendiği halde yapmıyorlar. Yapmadıkları gibi hatta Meclis'te bil biliyorsunuz telefonla bir konferans yapmaya çalıştılar. Bu boyutların hepsi ideolojiktir. Bu ideolojik yaklaşımla da o ambulansları ateş menziline sokup oradaki ambulans şoförü, doktoru, hemşireyi ölümle karşı karşıya bırakmaktır. Şimdi orada 600-1000 metre mesafede bunlara bu anonslar yapılıyor. 'Alın yaralıları, getirin güvenli bölgeye ve biz buradan hemen onları hastaneye götürelim' deniyor. Ambulanslar hazır ama bunlar yaralıları oraya kasıtlı götürmüyor. Belki, de yaralı değiller. Oradaki ilgili arkadaşlar tedbiri almak zorundalar. Ona göre onlar da o tedbirle bu işi yürütüyorlar. İşin aslı bu. HDP'li vekillerin açlık grevi


Bunlar parlamentoda durmuyorlar sürekli olarak o çatışma bölgesinde, 'yok açlık grevi yapacağız' vs... Birileri açlık grevi yapıyor, eş başkanları da bakıyorsun sağda solda gayet güzel bir şekilde tatil geçirenleri de var bunların içinde. Bunları biz artık gördük. Bunların hangisi ne yapıyor belli değil. Yani bu oyuna artık medya olarak gelmememiz lazım. Tam aksine milletimizi bu noktada ciddi manada uyarmamız lazım. Şu anda bizim Mehmetçiklerimizin, tüm güvenlik güçlerinin verdiği mücadele aslında bu ülkede bir beka mücadelesidir. Vatanımızın milletimizin bekası mücadelesidir. Bu mücadeleden bizim taviz vermemiz mümkün değil."Leyla Zana ile görüşme


Önce şunu söyleyeyim, burada birinci derecede bir defa yeminini yapması lazım. Parlamentoda yemini yapmadıktan sonra zaten böyle bir kabul söz konusu olmaz. Ancak geçenlerde -yanındaki danışmanı ya da özel kalemi bilemiyorum-, özel kalemimi arayarak söylediği bazı şeyler var, yani eğer kendisi görüşmelerini bu başlıklar altında düşünüyorsa zaten gelmesine de gerek yok. Terörist başı ile alakalı konular vs. Şu anda terörist başının İmralı'daki yaşam koşulları dünyada kimseye verilmemiştir. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS