Ertuğrul Özkök Sıla Gençoğlu'nu hem eleştirdi hem savundu

Ertuğrul Özkök Sıla Gençoğlu'nu hem eleştirdi hem savundu

Sıla Gençoğlu 7 Ağustos'taki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne "şov" dedikten sonra birçok kesimden tepki gördü. Ünlü şarkıcının bu sözünü Gazeteci Ertuğrul Özkök'ten hem eleştirdi hem de ünlü şarkıcıyı savundu.

Sıla Gençoğlu için Erturğul Özkök bugünkü yazısında önemli bir yer ayırdı.15 Temmuz darbe girişiminden sonra insanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dışarı çıkın" istemi doğrultusunda sokağa çıkarak darbeyi önledi ve demokrasi nöbeti başladı. Demokrasi Nöbeti, Türkiye'nin birçok yerinde üzüntü (şehitler) ve sevinç içinde tutuldu. Toplumun her kesimi Demokrasi Nöbeti'ne katıldı. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "bu nöbeti taçlandıralım" demesinden sonra 7 Ağustos'ta, Yenikapı'da 5 milyon insanın katılımıyla gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi gerçekleşti. Mitinge sanat camiasının önemli isimleri de katıldı.


Bu mitinge "katılmayacağını" açıklayan Gençoğlu, darbeye karşı geldiğini lakin Yenikapı'daki mitingi "şov" olarak gördüğünü açıkladı. Bu açıklamalardan sonra Sıla'ya tepkiler ve eleştiriler oldukça arttı. Sıla bu eleştirilerden sonra "sözümün arkasındayım" deyince, Gazeteci Ertuğrul Özkök Gençpoğlu'nu hem eleştirdi hem de savundu.


Ertuğrul Özkök'ün yazısından bir bölüm


Hiç katılmıyorum o lafa...


Şov falan değil, muazzam bir demokrasi mitingiydi...


Şimdi insan böyle bir lafa ne der?


Kendi payıma desem, "Sıla olmadı bu laf" derim...


Ülke medeniyse, insanı medeniyse, demokrasi gerçekse...


İtirazı olan başka ne diyebilir ki...


Gelgelelim, demokrat olmadan, demokrasi muhafızlığına geçmiş bir erkek ordusu, dilinde pala, gaddarca Sıla'nın üzerine çullandı.


Ne biçim erkekse bunlar...


Tek başına bir kadına küfrün bini bir para, tehdidinse on bini bir para...


Sonunda bu küçücük itirazın cezası konserlerini iptal etmek oldu...


Yani ekmeğiyle oynadılar bir sanatçının..


Sıla şimdi sen bir kenara çekil, ben konuşacağım bu erkek takımıyla...


...


ERTUĞRUL ÖZKÖK'ÜN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Gençoğlu'nun  instagram hesabından bir açıklama yaptı.


Açıklam


Demokrasiye sığınarak söylediklerim, demokrasi mitingine katılmama gerekçemin geldiği noktayı şaşkınlık ve biraz da üzüntüyle izlemekteyim. 


Gündemi acılarla dolu bir ülkede sizleri bu meseleyle ilgili meşgul ediyor olmaktan da hicap duyuyorum. Demokrasi farklılıklara saygı duymanın, o renkli farklılıklarla omuz omuza yaşamayı becerebilmenin adıdır.


Söz konusu demecimde şehitlerimizi ya da demokrasi nöbeti tutan yurttaşlarımızı kast etmediğimi açıklamak zorunda kalmış olmayı ve kelimelerimin hoyratça çarpıtılmış olmasını hala hazmedebilmiş değilim. 


Hakkımdaki tartışmaları bu ruh hali ve yangını ile takip etmekteyim. Demokrasi ve ahlak çerçevesinde yapılan her türlü yorum, eleştiri ve sergilenen tutum kıymetlimdir. 


Saygı, sevgi, iyi niyetle...


Belediyelerden "şov" üzerine üzerine dair açıklamalar


Ünlü şarkıcının "şov" açıklamasından sonra Kayseri ve Bursa büyükşehir belediyelerinden "iptal" açıklamaları geldi.


Bursa Büyükşehir Belediyesi, 28 Eylül'de yapılması beklenen Gençoğlu'nun konserini iptal etti. Açıklamada, Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ndeki sözlerinden ötürü, duyarlılık göstermediği için; halkın duruşuna saygı göstermediğinden dolayı şarkıcının Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyartosu'ndaki konserini iptal edildiği yazıldı.


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ndeki açıklama ise "Kayseri'de şov engellendi" mesajıyla açıklamalarda bulunan büyükşehir belediyesi, Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi' inde Sıla konseri için yapılan rezervasyonu iptal etti. İptale gerekçe olarak içinden geçtiğimiz hassas günlerde ünlü şarkıcı  tarafından yapılan toplumun kabul edemeyeceği yaklaşım ve bu yaklaşımın konserde çeşitli olaylara sebebiyet vermesinden duyulan endişe gösterildi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS