Ertuğrul Özkök'e "Erdoğan'a hakaret" davası açıldı

Ertuğrul Özkök'e "Erdoğan'a hakaret" davası açıldı

Ertuğrul Özkök'e Erdoğan'a hakaret davası açıldı

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'e, köşe yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özkök'ün, 3 Eylül 2015 tarihli "Utan Ey Büyük Adam" başlıklı bir köşe yazısı nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Başsavcıvekili Kadir Yılmaz tarafından yürütülen soruşturmanın sonunda Özkök hakkında köşe yazısı nedeniyle "Basın yoluyla Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 ay kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kastı belirlenemedi
İlk Bakanlar Kurulu'nda görev dağılımı yapıldı
İddianamede, suça konu yazıda toplumda kabul görmeyen ifadeler kullanıldığı ve muhatabını küçük düşürdüğü savunuldu.

İddianamede yazının amacı ve şüphelinin kastının, ifadesi alınamadığı için belirlenemediği belirtildi, "Söz konusu yazıda yer alan ifadeler, soruşturma makamınca görüş açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir" denildi.

Hakaret edilenin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğu öne sürülen iddianamede şunlar kaydedildi:

"Maddi konusu Cumhurbaşkanı olan ve mağdur açısından özgü suç niteliği taşıyan bir suçtur. Suçun bu yapısal özelliğinden dolayı mağduru aynı zamanda devlettir. Hakaret içeren sözlerin Cumhurbaşkanı'na karşı söylenmesiyle suç tamamlanmış olur. Suçun manevi unsurunun oluşması bakımından failde kastın bulunması yeterli olup, failin saiki önem taşımaz."

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber