Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman?

Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman?

Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan,'ın Suriye’ye yönelik kara operasyonu, Esed’le görüşme, Sisi ile tokalaşma konusunda bugünkü köşesinde bir yazı kaleme aldı. İşte Selvi'nin o yazısı;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı AK Parti grubunda izlerken Suriye’ye yönelik kara operasyonu, Esed’le görüşme, Sisi ile tokalaşma konusunda yapacağı açıklamaları merak ediyordum.

Erdoğan, Rabia selamı vererek “Rabia” meraklılarına gereken cevabı verdi.

İstiklal saldırısı ve Karkamış’a atılan füzelerden sonra kara harekâtı beklentisi güçlendi. Erdoğan ise kara harekâtı konusunda bir anlamda adres verdi.

“Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el-Arab gibi çıbanbaşı yerleri bir bir halledeceğiz” dedi.

“Hava harekâtlarımızı sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz” diye konuştu.

Burada kritik cümle, “Bizim için en uygun olan vakitte” vurgusuydu.

TSK, Irak’ta Pençe Kilit operasyonunu yürütüyor. Pençe-Kilit’in aralık ayının içinde tamamlanması bekleniyor. Ondan sonra Suriye’ye yönelik kara harekâtı için geri sayımı başlatmak lazım. Bu kez çok daha geniş kapsamlı bir harekât planlanıyor.

ESED’LE GÖRÜŞME NE ZAMAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup konuşmasında değinmedi ama çıkışta gazeteciler, “Esed ve Sisi ile görüşme olabilir mi?” diye sordu. Erdoğan, “Olabilir. Siyasette küslük, dargınlık olmaz. Eninde sonunda en uygun şartlarda adımlar atılır” dedi.

Erdoğan, “Sisi ile ikinci görüşme olur mu?” sorusuna ise, “Tarih verilir mi?”  diye yanıt verdi.

Esed ve Sisi konusunda birkaç noktaya değinmek istiyorum.

1- Suriye ile doğrudan görüşüyoruz. İran ya da Rusya üzerinden mesaj verildiği yönündeki haberler doğru değil. Suriye rejimi ile görüşmeler bir süredir istihbarat servislerinin üzerindeki noktalara kadar yükselmiş durumda.

2- Esed’le 2023 seçimleri öncesinde görüşme bekleniyor. Sisi için futbol diplomasisi yöntemi kullanılmıştı. Esed’le görüşme Putin diplomasisi çerçevesinde yapılabilir.

3- Erdoğan-Esed görüşmesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünün hızlanması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SİSİ İLE İKİNCİ GÖRÜŞME NEREDE OLACAK

4- Erdoğan ile Sisi tokalaştı ama fazla gecikmeden ikinci görüşme yapılacak. Ama bu kez üçüncü bir ülkede değil, Ankara ya da Kahire’de görüşebilirler.

5- Sisi’nin Türkiye’yi, Erdoğan’ın Mısır’ı ziyareti söz konusu olabilir. İki ülke arasında anlaşmalar imzalanması gündemde.

6- Erdoğan ile Sisi’nin tokalaşması dahi Yunanistan’ı panikletmeye yetti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias 24 saat içinde soluğu Kahire’de aldı. İkili anlaşmalar imzalandığında herhalde kalp krizi geçirirler.

ERDOĞAN NE YAPIYOR

Demirel, “Barışmayı bilmiyorsan savaşmayacaksınız” demişti. Erdoğan ise, savaşmak gerektiği zaman savaşan barışmak gerektiği zaman barışmayı bilen bir lider. Önemli olan savaşmak ya da barışmak değil. Önemli olan savaşırken de barışırken de Türkiye’nin menfaatlerini korumaktır.

Dünya Erdoğan’ın küresel liderliğini kabullendi. Erdoğan 10 bin dolar gelir seviyesinde olan darbelerle, krizlerle boğuşan bir ülkenin lideri olarak kendini dünyaya kabul ettirdi. ABD Başkanı Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Çin lideri Şi’nin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un gücü elinde olsaydı o zaman dünya liderliği nasıl yapılırmış göründünüz. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı