Eski belediye başkanına Öcalan eylemi cezası: 2 yıl hapis

Eski belediye başkanına Öcalan eylemi cezası: 2 yıl hapis

Van'da Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının yıl dönümündeki protestolara katılan eski Özalp Belediye Başkanı Handan Bağcı ile eski yardımcısı ve bir Belediye Meclis Üyesi ikişer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Van'ın Özalp ilçesinde, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının yıl dönümünde düzenlenen gösterilere katıldığı gerekçesiyle eski Belediye Başkanı Handan Bağcı, Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Özalp ve Belediye Başkan Yardımcısı Okan Bayram'a ikişer yıl hapis cezası verildi.


Son dakika Sırrı Sakık görevden alındı


Haklarında "Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenleyen veya yönetenlerle bunların hareketlerine katılmak" suçundan dava açılan sanıklar Bağcı, Özalp ve Okan, Özalp 1. Asliye Ceza Mahkemesince yapılan yargılamanın ardından ikişer yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı.


Osman Baydemir: 'Hayır' çıkarsa müzakere ruhuna geri dönülmek zorundadır


Mahkeme, hazırladığı gerekçeli kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) içtihatlarına göre toplanma ve gösteri yapma hakkının demokratik toplumda korunan temel haklar arasında yer aldığı ve demokratik toplumun temelini oluşturduğu belirtilerek, bu hakkın demokrasinin vazgeçilmez bir koşulu ve ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.


AİHM, Anayasa ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun ilgili maddelerinde yer alan düzenlemelerde, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve benzeri amaçlarla toplantı ve gösterilerin kanun ile sınırlandırılabileceğinin belirtildiğine yer verilen kararda, dosyaya konu olan yürüyüşün de şartların yerine getirilmemesinden dolayı kanuna aykırı olduğu kaydedildi.


"Pervasızca hareketler demokratik hak olamaz"


Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılması olayının yıl dönümü bahanesiyle 9 Ekim 2014'te izinsiz gösteri düzenlenmek istendiğinin kaydedildiği kararda, şu ifadeler yer aldı:


"Bu haliyle amacın bir terör örgütü lideri olan kişi ile ilgili bir eylemden kaynaklanması sebebiyle suç oluşturabilecek nitelikte olduğu, vatandaşların, toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan kişilerin taşkınlığı ile sonuçlandığı anlaşılmakla, bu hususun demokratik hakkın kullanımından ziyade provake amaçlı olduğu mahkememizce değerlendirilmektedir. Devletin, Anayasa'nın 3. maddesi gereği 'Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğu' vurgusuyla gerçekleştirmek istediği çözüm süreci olarak bilinen dönemde vatandaşların, kanunların suç saydığı hususlarda gerçekleştirdikleri eylem bakımından pervasızca hareketleri demokratik bir hakkın kullanımı olarak değerlendirilmesi mümkün olamaz."


Kararda, kanuna aykırı olduğu kabul edilen toplantıya katılan sanıkların tümünün fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri, yasa dışı slogan attıkları, pankart ve dövizlerin taşındığı bir grubun içerisinde kalmaya devam ettikleri, bu tür faaliyetleri yapanlarla birlikte hareket ediyor izlenimi vererek 2911 sayılı "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçunu işledikleri aktarıldı.


"Uslanmaz kişilikleri" nedeniyle indirim yapılmadı


Sanıklar Handan Bağcı, Şerafettin Özalp ve Okan Bayram'ın "yargılama sürecindeki tutum ve davranışları, faillerin geçmişi, uslanmaz kişilikleri ve fiilden sonraki davranışlarının" olumlu görülmediğinden indirim hükümlerinin uygulanmadığına yer verilen kararda, sanıkların haklarında öncesinde verilen mahkumiyet kararları, yargılama sürecinde pişmanlık göstermemeleri de dikkate alınarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verildiği vurgulandı.


Teröristlere "canlı kalkan" olmuştu


Özalp eski Belediye Başkanı Handan Bağcı, ilçeye bağlı Tepedamı Mahallesi kırsalında PKK mensuplarının bulunduğu bilgisi üzerine bölgede operasyon gerçekleştiren ve bir PKK'lıyı öldüren güvenlik güçlerinin, bir eve sığınan diğer örgüt mensuplarına yönelik yürüttüğü çalışmayı, "canlı kalkan" olarak engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alınmış ve 9 Ekim 2015'te tutuklanmıştı. Bağcı, İçişleri Bakanlığınca, Anayasanın 127. maddesinin 4. fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi gereğince 21 Ekim 2015'te görevden uzaklaştırılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS