hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ethem Sarısülük davası, TÜBİTAK raporu nedeniyle ertelendi

  Ethem Sarısülük davası, TÜBİTAK raporu nedeniyle ertelendi
  expand
  KAYNAK DHA

  Yargıtay'ın Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerinde öldürülen Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz hakkındaki cezayı bozmasının ardından yeniden görülen davanın bugünkü duruşması jet hızıyla bitti. Olay anının görüntülerine ilişkin raporun TÜBİTAK'tan gelmediğini belirten mahkeme heyeti, katil zanlısı polis memurunun tutuklanması talebini de reddetti, duruşmayı yarım saatte bitirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ethem Sarısülük'ün 1 Haziran 2013'te Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerinde Kızılay Meydanı'nda polis memuru Ahmet Şahbaz tarafından öldürülmesiyle ilgili davaya devam edildi. Güvenlik gerekçesiyle alındığı Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve yaklaşık yarım saat süren duruşmada mahkeme heyeti, olay anının görüntülerini inceleyecek olan TÜBİTAK'tan raporun henüz gelmediğini belirterek duruşmayı erteledi.

  Anne Sarısülük'ten polis memuru Şahbaz'a: "Dilin kapansın"

  Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Kızılay Meydanı'nda yapılan protesto sırasında başına isabet eden kurşunla öldü. Sarısülük'ü vuran ve Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde "olası kastla adam öldürme" suçundan yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası aldı.

  Ethem Sarısülük'ün cenazesindeki olaylardan yargılananlara ceza

  Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Ardından davanın güvenlik gerekçesiyle Aksaray'da görülmesine karar verildi, tutuklu olan polis memuru Şahbaz da tahliye oldu.

  Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davaya, Sarısülük ailesinden katılan olmazken taraf avukatları ve izleyici olarak CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal katıldı. Sanık Ahmet Şahbaz da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti, olay anının görüntülerini inceleyecek olan TÜBİTAK'tan henüz rapor gelmediğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duruşmada söz alan Ethem Sarısülük avukatı Murat Yılmaz, TÜBİTAK'a güvenmediklerini ileri sürerek, "TÜBİTAK'a nasıl güvenebiliriz? Papaz eriğini, 'İmam eriği projesi' olarak kabul eden bir kurum. Biz güvenmiyoruz. Bu kurumdan net bir sonucunda geleceğini inanmıyoruz. Olumsuz bir sonuç çıkarsa raporu hazırlayanlar hakkında mahkemenizin suç duyurusunda bulunmasını istiyoruz. Ayrıca sanığında tutuklu olarak yargılanmasını talep ediyoruz" dedi.

  Sanık avukatları da, mağdur avukatının görüşlerine katılmadıklarını, henüz mahkemeye ulaşmayan bir rapor hakkında yargılı baskı altına almaya çalıştığını ileri sürdü.

  Yaklaşık yarım saat süren duruşma sonucunda Mahkeme heyeti, sanık Şahbaz'ın tutukluluk talebinin reddine ve TÜBİTAK'tan gelecek raporun beklenmesine karar verip, duruşmayı 19 Eylül saat 11.00'a erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow