hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  EYT yaş şartı kalktı! EYT yaş sınırı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

  EYT yaş şartı kalktı EYT yaş sınırı olacak mı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
  expand

  EYT son haberler takip ediliyor. EYT ile ilgili araştırmalar hız kazandı. EYT düzenlemesine dair detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Bugün 19:45'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor. Peki ama EYT yaş şartı nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için nefesler tutuldu. EYT düzenlemesine ilişkin Beştepe'de toplantı gerçekleştiriliyor. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı. Peki ama EYT kaç yaş?

  EYT yaş şartı var mı?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrıntıları 19:45'te açıklaması bekleniyor.

  8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak ifade ediliyor. Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl hizmet şartı ve 5000 prim gün sayısının tamamlanması da koşullar arasında yer alıyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''EYT düzenlemesi uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından nihai halini almıştır. Artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturmuş olacağımıza inanıyorum. 99 öncesi işe girenlerin beklentilerini karşılayacak.'' dedi.

  Erdoğan, ''Düzenlemeyi mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz.Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızın daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlandırma işlemlerini başlatmıştır.'' dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Düzenlemeyi mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz.
  Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızın daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlandırma işlemlerini başlatmıştır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

  Elbette her reform, düzenleme beraberinde yeni tartışmaları da getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve prim günü şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan çalışanlarımızın talepleridir.

  Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış kişinin çalıştığı süreden çok daha uzun dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürebilir olmadığına inanıyoruz.

  Geçmiş yıllarda bunun acısı çok yaşanmıştır. Sistemin idamesine zarar vermeden ülke ekonomisi üzerine kaldıramayacak yükler bindireceği için uzun yıllar böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık.

  85 milyon hep birlikte ortak geleceğimizi düşündüğümüz için konuyu derinlemesine incelemeden, hesabını kitabını sağlamca yapmadan herhangi taahhüt altına girmek istemedik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan sabit gelirli vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu yüksek oranlı asgari ücret, memur ve emekli maaşı artışıyla gösterdik, gösteriyoruz.

  Asgari ücret rakamı da bu iradenin bir tezahürüdür. 1999 öncesi işe başlayan çalışanlarımızın emeklilik yaşı ile beklentilerini karşılayan adımın müjdesi ile kendilerine desteğimizi sergileme yoluna gidiyoruz.

  Devlet için fedakarlık anlamına gelen düzenlemeyle birlikte sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum.

  Her konuda her zaman olduğu gibi bu düzenlemeyi milletimiz için yapıyor ve adıyoruz.

  Hatırlayacak olursak ülkemizde emekli olabilmek için üç şartı, prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaşı tamamlamak gerekiyor.

  Yaptığımız düzenleme şartlardan ilk ikisini tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor.

  Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu düzenleme ilk çıktığında 5.6 milyon emekli varken bugün 13.9 milyon emekliye hizmet veren Türkiye'ye ulaştık.

  Sosyal güvenlik sistemimizin aktif, pasif dengesini korumayı başarıyoruz. Emekli maaşlarında yıllar içinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla reel olarak bu k esimi kendi geliri ile geçinebilmesine imkan sağlayacak seviyeye çıkardık.

  Bugün 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi yaş sınırı uygulanmayacaktır.

  Bir kısmı hizmet birleştirme, borçlandırma işlemlerini zaten başlatmıştır. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları yaptık. Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayacaklar için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz.

  Hazine ve Maliye Bakanlığımız bir kredi paketini devreye alıyor. Emekli olanların en azından bir kısmının çalışmaya devam edeceklerini biliyoruz.

  Bu anlayışla emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşviki getiriyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır amacımız.

  EYT'nin ülkemize, milletimize, hak sahiplerine ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.

  Hepinize sevgi, saygıyla kalbi selamlarımı sunarken 2022 artık geride kalıyor. Şimdiden 2023'ün sizler, bizler için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Kalın sağlıcakla.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow