F-16 muharebe eğitim podları millileştirildi

F-16 muharebe eğitim podları millileştirildi

ABD ile F-35 krizi devam ederken, Türk savunma sanayisi F-16’ların hava muharebe eğitim sistemini millileştirdi. SDT tarafından geliştirilen ACMI sistemi, Konya’da gerçekleştirilen Anadolu Kartalı Eğitimi’nde, Türk ve Ürdün Hava Kuvvetleri’ne ait F16 savaş uçaklarında boy gösterdi.

Eğitimlerde, görevlerin eş zamanlı veya çok kısa sürede değerlendirilmesi için Hava Muharebesi Gösterim Sistemi (ACMI) ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemleri de aktif olarak kullanıldı. Türk Hava Kuvvetleri ve Ürdün Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçaklarında ise, Türk Hava Kuvvetleri ile SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin geliştirdiği ACMI hava muharebe eğitim sistemi dikkati çekti.


Seri üretim başlıyor


Sistem, eğitim ve tatbikatların kalitesini artırmak, aksayan yönleri tespit edip eğitimlerin geliştirilmesini sağlamak için kullanılıyor. SDT ACMI Sistemi, silah simülasyonu, gerçek zamanlı vurdu, vurmadı bildirimi gibi hava-hava, hava-yer muharebe eğitimleri kabiliyetine sahip. Sistem, eğitim ya da tatbikatlarda görev planlama, canlı izleme, dibrifing ve analiz değerlendirme yapılmasını sağlıyor. Daha önce İsrail’den alınan podlarla yapılan eğitimlerde artık milli yapım podlar kullanılacak. Şimdiye kadar Türk Hava Kuvvetleri’ne, 4 adet ACMI podu, 2 adet veri link birimi ve 1 adet yer istasyonu teslim edildi. Sistemin bir yıl içerisinde seri üretime geçmesi hedefleniyor. (Milliyet)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS