Son Dakika

Favipirapir nedir, ne işe yarar? Çin'den corona virüsü için favipirapir tavsiyesi

A A

18.03.2020 - 16:52 Son Güncelleme:

Çin’den koronavirüs tedavisi ile ilgili favipirapir tavsiyesinin gelmesiyle birlikte ilacın özellikleri merak konusu oldu. Çin’in Ankara Büyükelçisi de resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ilacın etkisini doğruladı. Peki, favipirapir nedir, ne işe yarar?

Favipirapir nedir, ne işe yarar? Çin'den corona virüsü için favipirapir tavsiyesi

Favipirapir ilacı ile ilgili gelişmeler merakla beklenirken Çin Ankara Büyükelçiliği ilacın tedavi süresiyle ilgili olumlu sonuçlar verdiğini belirtti. İşte yapılan o açıklamada yer alan detaylar…

FAVİPİRAPİR NEDİR?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya'nın Toyama Chemical tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır. Şubat 2020'de Favipiravir Çin'de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu.

ÇİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN FAVİPİRAPİR AÇIKLAMASI

#Favipiravir” isimli ilacın #COVID19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014’ten beri Japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi başkanı Zhang Xinmin Salı günü yaptığı toplantıda anlattı.

COVİD-19 AŞISI BULUNDU MU?

Aşı çalışmaları tüm dünyada devam ederken ABD ilk testlere kısa süre önce başladı. Yine virüsün sıfır noktası olan Çin’de de pazartesi günü test denemelerinin başlaması için onay geldi. Özellikle Almanya, ABD ve Çin’de çalışmalar devam ederken henüz kanıtlanmış bir aşı bulunmuyor. Testlerin olumlu sonuç vermesi halinde aşılar için üretime geçilecek.

SON DAKİKA CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...