FETÖ davasında avukatlar da tutuklandı

FETÖ davasında avukatlar da tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında avukatların da bulunduğu 30 şüpheli tutuklandı.

FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davada sanık olan Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu  ve FETÖ'den yargılanan bazı eski emniyet mensuplarının avukatlarının da aralarında bulunduğu 30 avukat tutuklandı. Tutuklamaya sevk edilenlerden 1 kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı.


38 kişi adliyeye sevkedildi


İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekillerinden Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltında bulunan toplam 38 kişi dün savcılığa sevk edildi. Sorgusu tamamlanan şüphelilerden 31'i hakkında tutuklama talep edilirken; 7 şüpheli hakkında adli kontrol talebinde bulunuldu.


"Terör örgütüne üye olmak" tan tutuklandılar


Sorguları tamamlanan ve tutuklamaya sevk edilen şüphelilerden aralarında Erdoğan Soruklu'nun bulunduğu 30 şüphelinin "FETÖ / PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına üye olma" suçundan tutuklanmasına karar verildi. Şüphelilerden Kemal Bayrak'ın ise adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verildi.


"Avukatlık görünümü altında örgütün amaçları için eylemlerde bulundular"


Savcılığın sevk yazısında; şüphelilerin avukatlık mesleğini yapıyor görünümü altında FETÖ / PDY silahlı terör örgütü yapılanmasının amaçlarını gerçekleştirmek için eylem ve işlemlerde bulunduğu, örgütsel kriptolojik iletişim programı olan Bylock programını kullanarak örgütsel birliktelik ve tavır sergiledikleri, o dönem itibariyle örgüt finansmanını sağlayan Bank Asya'ya örgütsel talimatlara uyarak mevduat yatırıp veya mevduat artışı yaptıkları, örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda algı oluşturmak suretiyle şüphelilerin FETÖ / PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına üye olma suçunu işledikleri belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS