FETÖ'cü eski öğretmen ve polislere hapis cezası

FETÖ'cü eski öğretmen ve polislere hapis cezası

Kırşehir'de görülen FETÖ davasında örgütün "polis imamı" oldukları suçlamasıyla yargılanan iki eski öğretmen ile 11 eski polis, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, "terör örgütü üyesi oldukları", "hiyerarşik yapı içerisinde yer aldıkları" ve "ByLock" kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 12'si tutuklu 13 sanık ve avukatları ile yakınları hazır bulundu.


Polisten FETÖ için 'Naziler yöntemi'


Cumhuriyet savcısının mütalaasını alan mahkeme heyeti, sanıklara son kez söz verdi.


Terör örgütünün sözde "polis imamı" oldukları iddiasıyla yargılanan eski öğretmenler Enes Tanış ve Önder Aslan, suçlamaları reddederek beraat ve tahliyelerini istedi.


Sanık eski polisler de üzerilerine atılı suçları işlemediklerini ve "ByLock" kullanmadıklarını ileri sürerek, beraat ve tahliye talebinde bulundu.


Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu eski öğretmenler Tanış ve Aslan için, örgüt yöneticiliğinden 15 yıl hapis cezasına hükmetti.


Heyet, tutuklu eski polisler Bülent Şan ve Alaaddin Karadüzler'i 10 yıl 6'şar ay, Dursun Aydemir, Ergün Baş, Murat Çevik, Çağlar Kayabaşı ve Mustafa Nazlı'yı 7 yıl 6'şar ay, Yaşar Örsel, Haluk Pehlivan, İsmail Yüce ve tutuksuz sanık Mehmet Yozgat'ı 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.


Mahkeme, tutuksuz ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verdi.


Kırşehir'de, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 58'i eski polis, ikisi eski öğretmen 60 sanık hakkında FETÖ soruşturmaları kapsamında dava açılmış, önceki duruşmada biri tutuklu 47 kişinin dosyalarının tefrik edilmesine karar verilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS