Finlandiya'dan eğitimciler İstanbul'da başarılarının sırrını anlattı

Finlandiya'dan eğitimciler İstanbul'da başarılarının sırrını anlattı

Finlandiya'dan eğitimciler İstanbul'da başarılarının sırrını anlattı

Finlandiyalı eğitimciler Satu Jarvinen ve Sirkku Nikimaa, Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim'in konuğu olarak 2-3 Şubat tarihlerinde İstanbul'a gelerek Türk meslektaşlarıyla buluştu. "Finlandiya nasıl başardı?" konulu seminerde konuşan Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim Başkanı Banu Alptekin, "Bir zamanlar Finlandiya'da da eğitimde durum iyi değildi. Bakış açılarını değiştirdiler. Ezberden uzaklaşıp eğlenerek öğrenmenin yollarını keşfettiler" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim firmasının düzenlediği "Finlandiya nasıl başardı?" konulu seminer, 2-3 Şubat tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Finlandiyalı eğitimciler Satu Jarvinen ve Sirkku Nikimaa 'nın katılımıyla gerçekleşen seminere Türkiye'nin pek çok kentinden eğitimciler de ilgi gösterdi. Yönder Okulları, Küçük Şeyler Anaokulları, Hedef Kolejleri, Hürriyet Okulları, Alanya Sağlık Koleji, Vizyon Kolejleri, Okyanus Kolejleri, Final Kolejleri kurucu, öğretmen, yöneticileri ve eğitim danışmanları katılımcılar arasında yer aldı.

Türkiye'deki eğitimciler Finlandiya'dan ilham alıyor

Başarıyı getiren püf noktalar

Seminerde, Finlandiya'ya eğitim alanında başarıyı getiren püf noktaları ele alındı. Seminerde konuşan Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim Başkanı Banu Alptekin, "Seminerde, Finlandiya Eğitim Sistemi kapsamında kullanılan en iyi teknikleri Türk öğretmenler, eğitim danışmanları ve okul yöneticileriyle paylaşıyoruz. Katılımcılarımız iki gün süren workshoplarda en yeni trendleri görme imkanı buluyor. Profesyonel becerileri gelişiyor. En yeni öğretim yöntemlerinden ilham alarak ve kendi işlerinde de kullanabilecekleri uygulama araçlarına sahip oluyorlar" dedi.

Finlandiya'ya giderek eğitim workshop'larını Fin okullarında da gerçekleştirdiklerini aktaran Alptekin şunları ekledi: "Finlandiya'da anlaşmalı okullara gezi düzenleyerek Türk eğitimcilerimizin uygulamayı yerinde görmelerini de sağlıyoruz. Finlandiya gezilerimize katılan bazı yöneticilerimiz döndükten sonra kendi okullarında bazı uygulamaları değiştiriyorlar. Başarı oranlarının arttığını gözlemliyorlar. Bu çalışmalarımızın eğitime katkı sağladığını görmekten mutluluk duyuyoruz."

Finlandiya'da 750 Euro asgari vatandaşlık maaşı

Türkiye eğitimde başarıyı yakalayabilir

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küresel eğitim hizmeti stratejileri belirlemek ve kaliteli eğitime dünyanın her yerinden erişim sağlamak adına yenilikçi dijital öğrenim çözümlerinin uygulanmasından sorumlu Finlandiyalı eğitimci Satu Jarvinen ise öğrenim ve kritik becerilerin gelişimi bakımından, teknolojinin öğrencilere daha önce benzeri görülmemiş avantajlar sağladığını savundu. Jarvinen şunları söyledi: " Tüm öğrenci ve eğitimciler için eğitim çözümleri geliştirmek ve bu çözümleri en etkili şekilde uygulamak için yerel ve küresel ortaklarla birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Türkiye'de eğitime çok ilgi var. Başarmak için çalışıyorlar. İnanıyorum ki bu tür işbirlikleriyle Türkiye de istediği sonuçlara ulaşacaktır."

Önce hayal etmeli

İşbirlikçi öğrenme pedagojilerinin ve bunlarla ilişkili BİT'in uygulanmasında önemli tecrübeye sahip öğretim ve öğrenim danışmanı Finlandiyalı Sirkku Nikama, "Tüm öğrencilere fayda sağlamak için eğitimde değişim yaratmak gerekli. Öğrenmeye yönelik fikir, yöntem ve araçları hayal etmeliyiz. Daha sonra da bu fikirleri bütünleştirmeli, iyileştirmeli ve uygulamalıyız" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim Hakkında:

2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümü mezunu Banu Alptekin tarafından kuruldu. Eğitim için Amerika ,Kanada,İngiltere,Çin, Japonya, Almanya, Avusturya, Fransa ,İtalya gibi bir çok ülkeye gidecek öğrencilere Danışmanlık yapmaktalar. Yaz okulları ve dil okulları yerleştirmeleri de en severek yaptıkları işler. Bugüne kadar 2015 ve 2016 yıllarında Finlandiya'da birçok eğitim gezileri düzenledi. İstanbul'da düzenlediği seminerler ile Finlandiyalı uzmanları yerli meslektaşlarıyla buluşturdu. Bundan sonraki geziler PİSA sınavında ilk üçe giren Singapur ve Kore'ye planlanmaktadır.