Fıstık kabuğunun külünden kaliteli çimento elde etti

Fıstık kabuğunun külünden kaliteli çimento elde etti

Siirt'te 23 yaşındaki inşaat mühendisi İrem Dirikolu, yaktığı fıstık kabuklarının külünü karıştırarak çimentonun kalitesini arttırmayı başardığını duyurdu. Dirikolu geliştirdiği karışımın, basınç dayanımını artırdığını söyledi.

Siirt Kooperatif Mahallesi'inde oturan İnşaat Mühendisi İrem Dirikolu, öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. İlker Tekin ile beraber yaptığı araştırmada, fıstık kabuğunun külleriyle inşaatta kullanılan çimentonun kalitesini arttırmayı başardığını duyurdu.


İrem Dirikolu, yüksek lisans çalışması kapsamında keşfettiği karışımla ilgili şunları anlattı: "Siirt'ten getirdiğim boş fıstık kabuklarını üniversite laboratuvarında deney aşamalarına başladım ve fıstık kabuklarını fırınlarda yakarak kül haline getirdim. Daha sonra bu külü inşaat sektöründe kullanılan çimento ile karıştırdım. Yaptığım uzun deneyler sonucunda ise fıstık küllerinin puzolanik etkisinin olup- olmadığını öğrendim ve bunu daha sonra çimento ile yani yüzde 10 fıstık külü ile karıştırdım. Bu külün çimento kalitesini arttırdığını fark ettim. Yüzde 10 değil de yüzde 15 karşım yaptığımda ise çimentoda dağılmalar olduğunu fark ettim."


Fıstık kabuğunun küllerini katarak oluşturduğu karışımın özellikleri ve standartlara uyumuna ilişkin Bayburt Üniversitesi'nde yaptıkları testlere dair de bilgi veren Dirikolu, bu projenin geliştirilmesi ve desteklenmesi durumunda kaliteli çimento elde edileceğini ve inşaat sektörüne katkısının büyük olacağını söyledi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS