Fiyat İstikrarı Komitesi'nin yedinci toplantısı sona erdi

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin yedinci toplantısı sona erdi

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin yedinci toplantısı sona erdi

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin yedinci toplantısı sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Fiyat İstikrarı Komitesi’nin yedinci toplantısını gerçekleştirdik. Komite’de daha önce değerlendirdiğimiz üzere Kasım ayında tepe noktasından gerileyen yıllık enflasyonun, beklentilerdeki iyileşme ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, ihtiyatlı maliye politikalarının yanı sıra selektif kredi uygulamalarının sürdürülmesinin önemini vurguladık." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin yedinci toplantısına ilişkin yapılan basın açıklaması açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Fiyat istikrarı Komitesi'nin 7. Toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin NEBATİ başkanlığında Komite üyelerinin katılımıyla 6 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Öngörüldüğü üzere Ekim ayında tepe noktasına ulaşan yıllık enflasyon, küresel gelişmeler ve aldığımız tedbirler sayesinde Kasım ayından itibaren düşüş eğilimine girmiştir. Piyasadaki enflasyon beklentilerinin son dönemdeki aşağı yönlü seyri, enflasyondaki ataletin zayıfladığına işaret etmektedir.

Beklentilerdeki bu iyileşmenin de etkisiyle yıllık enflasyondaki düşüş, Aralık ayından itibaren daha da belirginleşecektir.

Komitede, girdi maliyetlerinin yanı sıra gıda fiyatlarındaki görünüm de detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca, öncelikle dar gelirli ve sabit ücretliler olmak üzere vatandaşlarımızın alım gücünü artıracak ilave adımlar kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.

Komitede, kalıcı fiyat istikrarı ve dengeli büyümenin devamı için ihtiyatlı maliye politikalarının yanı sıra selektif kredi uygulamasının sürdürülmesinin önemi ele alınmıştır.

Fiyat istikrarı Komitesi'nde daha önce alınan karar çerçevesinde fiyatların şeffaf bir şekilde izlenmesi amacıyla hayata geçirilmesi planlanan fiyat takip sisteminde yasal altyapı çalışmaları tamamlanmış olup uygulamanın kısa sürede devreye girmesi için teknik çalışmalar hızlandırılacaktır.


Önümüzdeki süreçte Komite tüm paydaşlarla koordinasyon içerisinde çalışmalarına devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Son dakika haberi: Resmi Gazete'de yayımlandı! Zincir mağazalar için yeni karar

Son dakika haberi: Resmi Gazete'de yayımlandı! Zincir mağazalar için yeni karar