G20 Liderler Zirvesi'nde intihar eylemi yapacaklardı

G20 Liderler Zirvesi'nde intihar eylemi yapacaklardı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Ankara Garı önünde 10 Ekim'de düzenlenen terör eylemine ilişkin soruşturması kapsamında, IŞİD'in Antalya'daki G20 Liderler Zirvesi'nde eylem yapmayı planladığına yönelik dijital veriler ele geçirildiği, bunun üzerine emniyet birimlerinin uyarıldığı öğrenildi. Öte yandan, Ankara Garı önündeki saldırı sonucunda ağır yaralı kurtulan bir kişinin daha hayatını kaybettiği, ölü sayısının 103'e yükseldiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Garı önündeki terör saldırısının şüphelilerinin bilgisayarlarında polisin incelemesi sürüyor.


Şüphelilere ait dijital verilerde, örgütün Antalya'daki G20 Liderler Zirvesi'nde eylem yapmayı, liderlerin kalacakları oteller ile turistik tesisler ve gece kulüplerine intihar saldırıları düzenlenmeyi planlandığına yönelik deliller bulundu.


Bunun üzerine uyarılan Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri de bazı kişilere yönelik operasyonlar gerçekleştirdi.


Örgütün, aralarında İstanbul, İzmir ve Antalya'nın da bulunduğu 18 ildeki 26 hedefte eylem yapmayı amaçladığına, özellikle "sol marjinal grupların, Yahudilerin ve Alevilerin" hedef alınacağına yönelik delillere ulaşıldı.


IŞİD Rus uçağını nasıl düşürdüğünü açıkladı


Örgüt militanlarının, kısa aralıklarla düzenlenecek intihar saldırılarıyla 1 Kasım seçimlerinin yapılmamasını amaçladıkları da belirtildi.


"Her şehre bir iki tane adam yerleştirmemiz lazım"


Ankara'da sürdürülen soruşturmanın şüphelilerinden olan ve hakkında "yokluğunda tutuklama" kararı çıkarılan, IŞİD'in sözde "Antep emiri" Yunus Durmaz'a ait dijital verilerde, "Abi, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, İskenderun, Mersin ve doğu illerinde bize eylem yapacak, ev ayarlayacak, bu bölgeleri bilen kardeşler lazım. Her şehre bir iki tane adam yerleştirmemiz lazım" notu bulundu.


Mobil EDS araçları İstanbul yollarında


Durmaz'ın bu notu "Suriye'deki emirine" yazdığı kaydedildi.


Örgüt militanlarının, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları "potansiyel çalışma sahası", Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'i ise yeni örgüt üyeleri sağlaması için uygun iller olarak değerlendirdikleri bildirildi.


Bu arada, Gaziantep'te terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyon sırasında üzerindeki bombayı patlatarak intihar eden Halil İbrahim Durgun ile Yunus Durmaz'ın Afganistan'da eğitim aldıkları ifade edildi.


AK Parti'nin Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman


Durgun'un, Ankara Garı önündeki patlamayı gerçekleştiren 2 canlı bombayı başkente getirdiği belirtiliyordu.


Ölü sayısı arttı


Öte yandan, Ankara Garı önündeki saldırı sonucunda ağır yaralı kurtulan bir kişinin daha hayatını kaybettiği, ölü sayısının 103'e yükseldiği öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS