Gazetecilerden halka "destek" çağrısı

Gazetecilerden halka "destek" çağrısı

Medya Özgürlüğü Gazeteci Hakları Uluslararası Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Gazeteciler; halkı ve sivil toplum örgütlerini, 'basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü mücadelesini' desteklemeye çağırdı.

İstanbul'da 2 gün süren konferans Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Konu başlığı "Türkiye: Kutuplaşmış bir ülkede gazetecilerin hak ve özgürlüğünü savunmak"tı.


Dünyanın dört bir yanından gazetecileri buluşturan konferansın sonuç bildirgesi 70'den fazla ulusal ve uluslararası gazetecinin fikri alınarak hazırlandı.


Sonuç bildirgesini TGS Genel Başkanı Uğur Güç okudu.


Haziran'da gerçekleşen seçimin ardından Türkiye'de gazetecilere yönelik her türlü baskıyı kınadıklarını söyleyen Güç, Türkiye'de 20 gazetecinin cezaevinde olduğunu ifade etti.


Güç, "geçmiş yıllarda serbest bırakılan gazetecilere yönelik yargı tehdidinin devam etmesini, sürmekte olan yüzlerce soruşturmayı esefle karşılıyoruz. Hükümet ve siyasetçilerin kendilerinden farklı çizgideki gazeteciler ve medya kuruluşlarına yönelik hasmane tutumlarından ve yaratılan hoşgörüsüz ortamdan derin rahatsızlık duyuyoruz" dedi..


Basın toplantısında konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto ise "yeşeren bir demokrasiye ihtiyaç var. Türkiye'de basın özgürlüğünün bugünkü durumu afrika ülkeleriyle eş değer. Hukuk sistemimiz yerlerde sürünüyor" dedi.


Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha ise konuşmasına 180 ülkede 600 binden fazla gazeteciyi temsil ettiklerini dile getirdi:


"Seçimlerden sonra iktidara gelecek yeni hükümetin, yeni ve demokratik adımlarla gazetecilerle diyaloğa dayanan ortak adımlar atmasını öneriyoruz. Hali hazırda 20 gazeteci hala hapiste, yüzlerce gazeteci soruşturmalarla, davalarla uğraşıyor. Gazete büroları basılıyor. gazeteciler saldırıya uğruyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS