GİB kira gelir beyannamesi ödemeleri nasıl yapılır, son gün ne zaman?

GİB kira gelir beyannamesi ödemeleri nasıl yapılır, son gün ne zaman?

Kira gelir beyanname ödemeleri yapmak isteyen vergi mükellefleri GİB üzerinden gelen açıklamaya yöneldi. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresinin uzatıldığı açıklandı. Peki, beyannamelerde son gün ne zaman ve ödemeler nasıl yapılıyor?

Kira gelir beyannamesi ödemeleri ve diğer ödemelerle ilgili GİB’den önemli bir açıklama geldi. Beyanneme sürelerinin uzatıldığı açıklayan kurum yeni tarihleri mükelleflerle paylaştı. İşte o tarihler ve ödemelerle ilgili detaylar…


KİRA GELİR BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?


2019 kira beyannamesi vermek için ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine giderek ya da www.gib.gov.tr internet adresine girerek kolaylıkla beyanname verebilirsiniz. Sistemde bulunan Hazır Beyan sayesinde kolayca kira geliriniz için gerekli işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bir cep telefonu uygulaması olarak da sunulan bu sistemi telefonunuza indirerek işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.


İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üstü mükellefler, okuma yazması olmayanlar ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi İletişim Merkezi'nden yardım isteyebilecek. Bu kimselere randevu sistemine göre Maliye Bakanlığından bir memur yardımcı olacak. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.


Muhtasar, Damga Vergisi ve KDV Beyannamelerinin Verilme Süreleri


25 Mart 2019 günü sonuna kadar verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler, Damga Vergisi Beyannameleri ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 26 Mart 2019 Salı günü sonuna kadar uzatılmıştır.


Beyanname verme sürelerinin uzatılması ödeme süresini etkilemeyeceğinden, mükelleflerin beyan ettikleri vergileri kanuni süresinde (26 Mart 2019) ödeyecekleri tabiidir.


Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme Süreleri


25 Mart 2019 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2018 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 01 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır. Elektronik ortamda beyanname veren mükelleflerin, beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkündür.


Beyanname verme sürelerinin uzatılması ödeme süresini etkilemeyeceğinden, mükelleflerin beyan ettikleri gelir vergisinin 1. taksit ödemesini kanuni süresinde (01 Nisan 2019) yapmaları gerektiği tabiidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS