Göçmenleri dolandırıp, İtalya diye Mersin sahiline bıraktılar

Göçmenleri dolandırıp, İtalya diye Mersin sahiline bıraktılar

Mersin'den İtalya'ya gitmek için küçük bir gezi teknesine binen aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 45 yasa dışı göçmen, 3 gün açık denizde dolaştırıldıktan sonra İtalya diye sahilin kent merkezindeki bir noktasına bırakıldı.

İtalya'ya gitmek isteyen aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 45 Suriye uyruklu yasa dışı göçmen, insan kaçakçıları tarafından merkez Akdeniz ilçesi Karaduvar sahilinden küçük bir gezi teknesine bindirildi.


Üç gün boyunca Mersin açıklarında aç ve susuz şekilde gezdirilen göçmenler, "İtalya'ya geldik" denilerek Adnan Menderes Bulvarı sahiline bırakıldı.


Balıkesir'de 57 yasa dışı göçmen yakalandı


İtalya'ya geldiğini sanan göçmenler, ara mahallelere dağıldı. Çevredeki balıkçıların haber vermesi üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, ara mahallelere dağılan göçmenleri yakaladı. Emniyet ekipleri göçmenlere bisküvi, süt ve su ikram etti.


Akdeniz, 2 bin göçmene mezar oldu


Bitkin haldeki göçmenler, gözyaşları içerisinde, 2 kaçakçıya, İtalya'ya gitmek için 3 ila 5 bin dolar para verdiklerini ve 3 gündür denizde olduklarını anlattı.


Bu arada, 2 insan kaçakçısının gemiyi sahilde bıraktıktan sonra jetskiyle kaçtığı öğrenildi.


Tekneden inerken ayağını kıran ve çeşitli yerlerinden yaralanan göçmenlerden bazıları, 112 Acil Servis ekiplerince Mersin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Göçmenler, işlem yapılmak üzere Mersin Yabancılar Şube Müdürlüğüne götürüldü.


Göçmenlerin aldatılması İlyas Salman ve Şener Şen'in başrollerinde oynadığı Banker Bilo adlı filmi hatıra getirdi. Filmde Şener Şen'in canlandırdığı Maho karakteri, İlyas Salman'ın oynadığı köylüsü Bilo'yu ve birçok kişiyi Almanya'ya götürmek vaadiyle paralarını alarak dolandırıyor ve onları bir kamyonla Almanya diye İstanbul'a getirip bırakıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS