hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Grup Yorum üyeleri tahliye edildi

  Grup Yorum üyeleri tahliye edildi
  expand
  KAYNAKAA

  Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi'nde yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Grup Yorum üyesi 7 kişinin de aralarında bulunduğu 11 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılandığı davanın ilk duruşmasında tutuklu 8 sanığın tahliyesine karar verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, 7'si Grup Yorum üyesi 8 tutuklu sanık ile 3 tutuksuz sanık katıldı. Sanıkları çok sayıda avukatın temsil ettiği duruşmayı CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ile sanatçılar Edip Akbayram ve Ferhat Tunç da izledi.

  Duruşmada tutuklu sanıkların savunmaları alındı.

  Tutuklu sanıklardan Selma Altın, işkenceyle gözaltına alındıklarını öne sürerek, meselenin sadece gözaltına alınmaları olmadığının enstrümanlarının parçalanmasıyla ortaya çıktığını, kendilerine kin beslendiğini ve Grup Yorum'u bu nedenle anlatmak zorunda olduklarını dile getirdi.

  Dosyada parçalanan enstrümanların fotoğraflarının olmamasının sebebini soran Altın, "Bağlamamızın üzerinden suç aletiymiş gibi parmak izi alındı. Burada kırılan enstrümanlarımızı da savunuyorum ben. Bedel ödeyen enstrümanlarımızdır." dedi.

  Altın, yerlerinin mahkemeler değil, konser salonları olduğunu da ifade etti.

  Diğer sanıkların da savunmasının alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu 8 sanığın tahliyesine karar verdi. Heyet, duruşmayı 13 Haziran'a erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow