GSB KYK burs ve yurt başvurusu ne zaman, başvurular nasıl yapılacak?

GSB KYK burs ve yurt başvurusu ne zaman, başvurular nasıl yapılacak?

GSB KYK burs ve yurt başvurusu ne zaman, başvurular nasıl yapılacak?

KYK yurt başvurusu ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden gelecek resmi açıklama beklenmeye devam ediyor. KYK burs başvurusu ile 2020 yılında burs alacak kişiler belirlenecek. Peki, KYK başvuruları ne zaman başlayacak, yurt ve burs başvurusu hangi tarihte olacak?

KYK başvuru süreci ile ilgili Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapacak. Açıklama sonrası adaylar hem yurtlar hem de burslar için başvurularını gerçekleştirecekler. Yapılacak değerlendirme sonrası yurtlar için asil ve yedek liste belirlenecek, burslarda ise ihtiyacı olan öğrencilere burs diğer herkese kullanmak istedikleri takdirde kredi imkanı sağlanacak.

2020 KYK BURS VE YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz günlerde yapılan son bilgilendirmede başvuruların YÖK tarafından açıklanacak akademik takvimden sonra başlayacağı ifade edilmişti. Bu açıklamayla birlikte gözler YÖK’ün akademik takvimine çevrildi. YÖK’ün yeni yılın takvimini ekim ayı içerisinde açıklaması bekleniyor.

YÖK’ten yapılan son açıklamada “üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamaları istenmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Dolayısıyla başvuruları ekim ayından önce başlaması beklenmiyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.