Gül ile Davutoğlu arasındaki tartışmaya Demirtaş da katıldı

Gül ile Davutoğlu arasındaki tartışmaya Demirtaş da katıldı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Önceki Cumhurbaşkanımızın şahsımızda bizleri araması, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmesi, bizler aracılığıyla ailelere bu duygularının iletilmesini istemesi, son derece ahlaki, insani bir duruştur" dedi. Demirtaş, "Gerçekten çok üzüldüm. Ülkenin Başbakanının çıkıp bize, 'taziye sizin değil, bu acıyı sahiplenmeyin' diyecek kadar duygudan yoksun hale geldiğini görmek çok üzdü bizi" diye konuştu.

Demirtaş, Ehlibeyt Alimler Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, insanların renkleri, dilleri, inançları ve kimliklerinin farklı olduğunu belirterek, bunun Allah'ın emri olduğunu söyledi.


"O emre karşı çıkmaya ne cüret etmek gerekir ne de O'nun yarattığı faklılıkları tekleştirip, tekmiş gibi göstermeye dair bir çaba içerisine girmek gerekir" diyen Demirtaş, bunun modern demokrasinin bir kuramı, İslam'ın da özü itibarıyla emri olduğunu aktardı.


Demirtaş, bir arada yaşamanın formüllerinin bulunması gerektiğini, bunun yolunun da insanların birbirlerini daha iyi tanıması olduğunu anlattı.


YSK yurt dışı için önlem aldı


Çocukken "Alevilerin yemeğini yemeyin, çayını içmeyin" diye telkinler duyduklarını söyleyen Demirtaş, "Ben Sünni Şafii bir Müslümanım. Bulunduğum ortamda tarihsel ön yargılarla kirletilmiş bilgilerle bunlar birbirine anlatılmış, bize kadar ulaştı. Ben şimdi bize güvenen kitlelere, tabanımıza şunu tavsiye ediyorum: Nerede bir Alevi görürseniz lütfen gidin, yemeğini yeyin, çayını için, sarılın. Bunu yapın ki dokunduğunuz insanların öyle anlatıldığı gibi tehlikeli olmadığını anlayın" diye konuştu.


Selahattin Demirtaş, Alevilere de aynı tavsiyede bulunduğunu belirterek, bunu yaptıkça birilerinin bunu tehlike olarak gördüğünü iddia etti.


Ankara saldırısıyla ilgili o tweet'lerin sahibinden açıklama


Toplumdaki parçalanmışlık çözülmediği müddetçe diğer ana sorunlara girilemediğini ifade eden Demirtaş, kendilerine "bölücü" denilmesine rağmen en çok birleştirici faaliyeti HDP'nin yürüttüğünü savundu.


"Acının paylaşılmış olmasından sadece onur duyarız"


Demirtaş, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


ankara'daki terör saldırısının ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendilerine taziye telefonunu ettiğinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, şunları söyledi: "Önceki Cumhurbaşkanımızın şahsımızda bizleri araması, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmesi, bizler aracılığıyla ailelere bu duygularının iletilmesini istemesi, son derece ahlaki, insani bir duruştur. Buradan yola çıkarak bir polemiğe girmek, 'taziye sahibi o değil budur' demek, bir insanın ahlaki seviyesini gösterir. Vicdanının artık oy, sandık ve koltuk uğruna karardığını gösterir. Gerçekten çok üzüldüm. Ülkenin Başbakanının çıkıp bize, 'taziye sizin değil, bu acıyı sahiplenmeyin' diyecek kadar duygudan yoksun hale geldiğini görmek çok üzdü bizi."


Terör saldırısının ardından her evin taziye evi olduğunu, her evin yas tuttuğunu dile getiren Demirtaş, "Biz HDP Genel Merkezi olarak, elbetteki herhangi bir kurum, kişi, şahsiyet tarafından aranmış olmakla bize yönelik o acının paylaşılmış olmasından sadece onur duyarız. Birleştirici bir yönelimdir, tutumdur" ifadelerini kullandı.


Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "organizasyon" nitelemesini hatırlatması üzerine Demirtaş, "Evet biz kendisinin bildiği anlamda bir siyasi parti değil, tam da bir organizasyonuz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS