Güvenliği protesto eden gruplar turnikeden atladı

Güvenliği protesto eden gruplar turnikeden atladı

Taksim Metrosu'nda Aykut Kelek adlı kişinin, AKBİL basmadan turnikeden geçmek istemesi nedeniyle tartıştığı güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesi bir grup tarafından protesto edildi.

Aykut ve Yasin Kelek kardeşler, dün akşam AKBİL'lerinin bitmesi nedeniyle gişelerden geçiş yapamadı. Bunun üzerine gişelerden biletsiz geçmeye çalışan iki kardeş, güvenlik görevlisi tarafından engellendi. Paralarının olmadığını söyleyen kardeşlerle güvenlik görevlisi arasında tartışma çıktı. Tartışma sonrası güvenlik görevlisinin biri elindeki metal dedektörle Aykut Kelek'in başına vurarak yaralanmasına neden oldu.

Olayı protesto etmek için sosyal medyadan örgütlenen, aralarında siyasi parti ve öğrenci dernekleri üyelerinin de olduğu yaklaşık 300 kişi, saat 15.00 sıralarında Taksim Metro istasyonu içinde toplandı. Girişte yapılan basın açıklamasının ardından topluca turnikelere yönelen kalabalık, "Bilal bize AKBİL bassana", "Bizim kutumuzda AKBİL parası bile yok" dövizleri taşıdı. "AKBİL basma turnikeden atla", "Hırsıza kıyak emekçiye dayak" şeklinde sloganlar atan eylemciler, turnikelerden atladı. Eylem nedeniyle metro içinde yoğunluk oluştu. Eylem sırasında bazı vatandaşlar da AKBİL basmadan turnikelerden geçmeyi tercih ederken, bazı vatandaşlar AKBİL kullandı.

Metro girişinde ve içinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, eyleme müdahale etmedi. Güvenlik görevlileri de eylem süresince ortalıkta görünmedi.


Ankara metrosunda polis müdahalesi

Ankara'da metro gişelerinden biletsiz geçme eylemine ise çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.
Metro gişelerine gelen grup üyeleri gişelerden atlayınca özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup adına gişelerin üzerine çıkarak yapılan basın açıklamasında İstanbul Metrosunda yaşanan olay hatırlatıldı. Ulaşımın ücretsiz olması gerektiği belirtilen açıklamada yaşanan olay protesto edildi. Açıklamanın ardından gişelerden biletsiz atlayacak olan grup üyelerine çevik kuvvet ekipleri müdahale ederek gişelerden uzaklaştırdı. Müdahalenin ardından metro içerisinde kısa süreli kovalamaca yaşandı. Grup üyeleri ile bazı vatandaşlar ise polis ekiplerine tepki gösterdi.

İzmir'de de protesto vardı

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen gruplar İzmir metrosu Halkapınar İstasyonu'nda toplandı. Yaklaşık 30 kişi, ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini ve yapılan saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.

Açıklama ardından protestocular Alsancak yönüne gidebilmek için metro yerine İzban trenine binmek için o bölümdeki turnikelere yürüdü. Burada da özel güvenlik görevlilerinin müdahale etmediği protestocular, turnukilerden atlayarak ücretsiz geçti.

Bu sırada turnukelerin üzerine çıkan bazı göstericilerle, kendilerini uyaran güvenlik görevlileri arasında sözlü tartışma çıktı. Protestocular, daha sonra İzban trenine binip istasyondan uzaklaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS