Son Dakika

SON DAKİKA! Güvensiz maske sorgulama: GÜBİS! Güvensiz ürün listesindeki 41 marka maske hangileri?

A A

21.04.2021 - 19:24 Son Güncelleme:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pandemi sürecinde 335 kişisel koruyucu donanımı denetleyerek, 41 maske markasını güvensiz ürün olarak tespit etti. Peki, Güvensiz ürün listesinde 41 markanın maske sorgulama nasıl yapılır? İşte Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) detayları..

SON DAKİKA! Güvensiz maske sorgulama: GÜBİS! Güvensiz ürün listesindeki 41 marka maske hangileri?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pandemi sürecinde 335 kişisel koruyucu donanımını denetledi. Güvensiz 41 maske markaları GÜBİS üzerinden kamuoyuyla paylaşıldı. Güvensizlik tespitleri, solunum koruyucu donanımlar alanında onaylanmış kuruluş olan laboratuvarlarda ilgili standartlara uygun bir şekilde gerçekleşti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından güvenli kişisel koruyucu donanımların piyasaya arzını sağlamak için gözetim ve denetim faaliyetleri titizlikle gerçekleştirilirken, öncelik vatandaşın sağlığını ve güvenliğini korumak oldu.

Bu kapsamda, pandemi sürecinde 335 kişisel koruyucu donanım denetlendi. Güvensizlik şüphesiyle numunesi alınan ürünler testlere gönderildi. Burada 41 maske markası güvensiz ürün olarak tespit edildi. Güvensizlik tespitleri, solunum koruyucu donanımlar alanında onaylanmış kuruluş olan laboratuvarlarda ilgili standartlara uygun bir şekilde gerçekleşti.

Güvensiz ürün listesinde 41 markanın maskesi hangileri?

Bu 41 maskeye ait marka, model ve seri numaraları Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden kamuoyuyla paylaşıldı. Açıklamada ayrıca bakanlığın, ürettikleri ürünlerle vatandaşın sağlığına kast eden ve haksız rekabete yol açan kişilerin, firmaların takipçisi olmaya devam edeceği belirtildi.

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) internet sitesinden "maske" araması yaparak güvensiz 41 ürünü görüntüleyebilirsiniz.