Habur Sınır Kapısı 20 gün sonra açıldı

Habur Sınır Kapısı 20 gün sonra açıldı

 Habur Sınır Kapısı 20 gün sonra açıldı

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yaşanan terör olayları ve yürütülen operasyonlar nedeniyle 14 Aralık'tan bu yana kapalı bulunan Habur Sınır Kapısı yeniden açıldı. Sınır kapısının açılmasıyla Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde mahsur kalan binlerce Türk Şoför, Türkiye'ye dönmeye başladı. Türkiye'ye giriş yapan araçlar, askeri konvoylar eşliğinde Silopi ve Cizre'den geçiyor.


Cizre ve Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte Habur Gümrük Kapısı'nın giriş-çıkışlara kapanması, binlerce Türk Şoförü'nün Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde mahsur kalmasına sebep oldu. Yaklaşık 25 gün mahsur kalan şoförler, bugün sabah saatlerinden itibaren yurda giriş yapmaya başladı.

Önceki gün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'nin ziyaret ettiği Habur Gümrük Kapısı'nda yaptığı açıklamada sınır kapısının açılacağı yönündeki açıklamasının ardından, bugün sabah erken saatlerinden itibaren Habur Gümrük Kapısı'nda, araç geçişleri kontrollü olarak yapılmaya başlandı. Yasakların uygulanmaya başladığı sırada gümrük kapısının Türkiye tarafında da bekleyen binlerce araç da Kuzey Irak'a geçmeye başladı. Türkiye'den Kuzey Irak'a günlük 500 araç giriş yaparken, karşı taraftan da günlük 750 aracın geçiş yapacağı belirtildi.

Askeri eskort eşliğinde ihracat

Türkiye tarafına geçen araçlar, Silopi ve Cizre'den oluşturulacak askeri güvenlik kordonu ile çevre yolundan geçecek. Aynı şekilde Türkiye tarafında bekleyen araçlar da sağlanacak güvenlik kordonu ile Habur Gümrük Kapısı'na gelebilecek.