hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hadi ipucu 20 Mart 2019: Klasik mikado oyunu kaç çubukla oynanır?

  Hadi ipucu 20 Mart 2019: Klasik mikado oyunu kaç çubukla oynanır
  expand

  Hadi yarışması ipucu sorusu 20 Mart 2019 tarihinde oyun dünyası üzerinden geldi. “Ailece Hadi” adının verildiği 19:30 yarışmasında mikado oyunu çubukları ile ilgili bir soru sorulacak. Peki, Hadi ipucu sorusu tam olarak ne yarışmacıların verecekleri yanıt kaç olmalı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hadi ipucu sorusunun cevabı klasik mikado oyunu üzerinden olacak. 15 cm uzunluğa sahip çubuklarla oynanan bu oyun tıpkı satranç gibi bir zeka oyunu olarak bilinse de aynı zamanda bir de beceri gerektiriyor. İşte 20 Mart hadi ipucu sorusunun yanıtı ve günün sorusu ile ilgili bazı detaylar…

  Mikado, ince ve renkli tahta çubuklarla oynanan bir zeka ve el beceri oyunudur. Şu anki isimini aynı isimli eski Japon Hükümdarından alır. Oyun pek çok ülkede farklı isimlerde oynanmıştır. Bu nedenle kuralları da değişkendir.

  Klasik Mikado'da 15 cm uzunluğunda 41 çubuk vardır. Oyuncu sayısında kısıtlama yoktur. Çubuklar bir demet olarak dik tutulup yere bırakılır; böylece masa üzerinde gelişigüzel bir şekilde yayılırlar. Kural, alınmak istenen çubuk dışında başka çubuklara dokunmadan ve hareket ettirmeden olabildiğince çok çubuk toplamaktır.

  HADİ İPUCU 19:30 İPUCU SORUSU 20 MART

  Bugünkü ipucumuz ismini eski Japon Hükümdarından alan Mikado adlı oyundan geliyor sevgili hadiciler.🇯🇵 Bu oyun, ince ve renkli tahta çubuklarla oynanan bir zeka ve el beceri oyunu. Size sorumuz ise klasik bir Mikado'da 15 cm uzunluğunda kaç adet çubuk var acaba?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İPUCU CEVABI

  Bugünkü ipucu sorusunun cevabı: 41 yani klasik mikado oyunu 15 cm’lik 41 adet çubukla oynanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow