Hakimden darbeci binbaşıya azar: 'Düzgün konuş'

Hakimden darbeci binbaşıya azar: 'Düzgün konuş'

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı düzenleyen askerlerin yargılandığı davada savcıyı suçlayan sanık binbaşı hakim tarafından "Düzgün konuş" diye azarlandı. Hakim söz istemeden konuşan Tuğgeneral Gökhan Sönmezateş'e de "Söz vermeden bir daha konuşursan seni duruşmadan atarım" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi.


Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, koruma polisi Mehmet Çetin'i şehit ettiği ileri sürülen Binbaşı Şükrü Seymen, esasa ilişkin savunma yaptı. Seymen'in savunmasında "Aleyhimize hiçbir delil sunamayan iddia makamının 50'ye yakın ifadeyi görmezden gelmesi manidardır" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Nereden biliyorsun görmezden geldiğimizi. Kimseyi suçlayamazsın. Seni düzgün konuşmaya davet ediyorum" dedi.


Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler'de binbaşı olan sanık Şükrü Seymen, esas hakkında savunmasında şunları söyledi: "5 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'nun raporunda Marmaris'e bizden önce başka grubun geldiği, çatışma çıktığı ve zayiat verildiği ortadır. Görgü tanıklarının verdikleri ifadeler de raporu doğruluyor. Hür irademizle ifade vermemize rağmen, iddia makamı ilk ifadeleri dikkat ediyor. Bu ifadelerin döve döve alınmadığını nereden bilebileceksiniz? Polisleri kimin şehit ettiği ortadadır. 50'ye yakın tanık, sis bombası, gaz maskesi kullandığını söylüyor. Biz de bunların hiçbiri mevcut değildi. Aleyhimize hiçbir delil sunamayan iddia makamının 50'ye yakın ifadeyi görmezden gelmesi manidardır."


Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ ise, sanık binbaşının bu savunmasına, "Nereden biliyorsun görmezden geldiğimizi. Kimseyi suçlayamazsın. Seni düzgün konuşmaya davet ediyorum" diye tepki gösterdi.


Duruşmada 'ahiret' tartışması


Esasa ilişkin savunması sürdüren Binbaşı Şükrü Seymen, "Delil karatma şüphesiyle tutuklu bulunan sanıklar, bana 'Delil getirin' diye yalvarıyor. Komedi gibi bir şey. Korumaların otelin güvenlik kamerasının fişini çekmesi tesadüf olamaz. Devlet devletse, benim suçsuz olduğumu ispatlamak zorunda. Cumhurbaşkanın otelde olduğuna dair ortada bir görüntü yok. Polisle çatışmaya giren kimliği meçhul kişiler kimlerdir? Bu dava ahirette görülecek. Hakkımı helal etmiyorum. Allah'a havale ediyorum. Sizin vereceğiniz karar sizi kurtarır. Ancak bizim burada yargılanmamızı sağlayanlar ile hesabımızı ahirette göreceğiz" diye konuştu.


Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, sanığın bu ifadeleri üzerine de "Konuyu farklı yerlere çekme. Bütün hesapların görüleceği yer ahiret. Davamızla bunun ilgisi yok. Esas hakkında savunmanı yap" dedi.


Sanık Binbaşı Seymen, savcının lehte ve aleyhte delil toplamak zorunda olduğunu belirterek, "Kimsenin kişilik haklarını saygısızlık yapmıyorum. Radar kayıtlarına göre helikopter yok. Suikasttan yargılanmamam gerekiyor. İddianamede benimle ilgili lehime olan hangi delil var? MASE raporları (NATO hava savunma ve gözetleme birimlerinin farklı radarlardan gelen bilgiyi işleyerek dijital ortamda teşhirinin yapılmasını belirten Multi Aegis Site Emulator'un kısaltması) size usulsüz bir şekilde gönderilmiş. Hava radarları araştırılmamış" dedi.


Sanık binbaşının iddia makamını hedef alan sözlerini sürdürmesi üzerine, Savcı Ali Cenk Düzgün de "Şükrü Seymen, sabırlı bir şekilde dinle. Radar kayıtlarına göre tanımsız üç adet hava aracı görünüyor. Yapılan tüm çalışmalara rağmen bu araçların varış ve kalkış noktaları tespit edilememiştir. Hava radarlarının araştırılmadığı yönündeki iddia doğru değil. Her türlü şeyi söyleyeceksin de ben sana cevap vermeyecek miyim" dedi.


Mahkeme Başkanı da, "İtham boyutunda eleştiriler yapamazsın. İddia makamını suçladığın durumda, Cumhuriyet Savcısı cevap verme yetkisine sahiptir" diye konuştu.


Mahkeme başkanından sanık generale uyarı


Söz almadan ayağa kalkan sanık Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş de "Hava Kuvvetleri Komutanlığı mahkemenizi yanıltıyor" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Baştoğ, "Sönmezateş, söz vermeden bir daha konuşursan seni duruşmadan atarım" diyerek, uyardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS