hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hakimlerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

  Hakimlerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi
  expand

  Eski İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer ile eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik'in tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakimler Başer ve Özçelik'in avukatlarınca yapılan itirazı değerlendiren Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, oy çokluğuyla itirazları reddederek, şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  Kararda, şüphelilerin üzerilerine atılı suçları işlediğine ilişkin somut delile dayalı kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, atılı suçlar yönünden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma evraklarındaki şüphelilerle fikir ve işbirliği iradesini gösteren somut delillerin bulunduğu yönünde kuvvetli şüphelerin olduğu kanaatine varıldığı kaydedildi.

  Şüpheli Başer ve Özçelik'in üzerilerine atılı suçun katalog suçlardan olduğu ve bu hali ile bir tutuklama nedeninin var olduğu belirtilen kararda, bu kapsamda tutukluluk halinin kaldırılması talebinin reddedildiği aktarıldı.

  Üye hakimlerden Alaattin Sabır, hakimler Özçelik ve Başer'in "delilleri karartma ihtimalinin olmadığı, kendiliğinden teslim olarak sorguya katıldıkları, kaçma şüphelerinin bulunmadığı, mesleği ve statüleri gereği sabit ikametgah sahibi oldukları" gerekçesiyle karşı oy kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakimlerin tutukluluğuna itiraz ettiler

  Tutuklu hakim Mustafa Başer Silivri'den mektup yazdı

  Olayın geçmişi

  İstanbul merkezli yürütülen "Paralel Yapı" soruşturmasında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile bazı emniyet personelinin de aralarında bulunduğu tutuklu zanlıların avukatlarınca yapılan "hakimin reddi" talebini kabul eden ve tutukluların salıverilmesine karar veren asliye ceza mahkemesi hakimleri Metin Özçelik ile Mustafa Başer hakkında 30 Nisan'da gözaltı kararı verilmişti.
  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, hakimler Başer ve Özçelik'i, "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk etmişti.

  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi de Başer ve Özçelik'in, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı örgüt üyesi olmak" suçlarından tutuklanmalarına karar vermişti.

  Başer ve Özçelik'in avukatları da müvekkillerinin tutukluluk hallerinin kaldırılması talebini içeren itiraz dilekçelerin Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunmuştu.

  Mahkeme heyetinin itirazı reddetmesi üzerine, dosya 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu uyarınca incelenmek üzere Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow