Hangi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı yaptırmalı? Hangi yaş grubu hangi aşıyı olmalı?

Hangi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı yaptırmalı? Hangi yaş grubu hangi aşıyı olmalı?

Hangi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı yaptırmalı? Hangi yaş grubu hangi aşıyı olmalı?

Türkiye’de aşılama süreci tüm hızıyla devam ediyor. Aşı sırası gelenler, Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden aşı randevusu alıyor. Şehir, ilçe ve hastane bilgilerini girdikten sonra randevu alınmış oluyor. Ancak bundan önce aşıyı nerede olacağınızı seçmeniz gerekiyor. Randevu alırken aşıyı aile hekimi ya da hastane olarak seçim yapmanız gerekiyor. Peki, angi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı yaptırmalı? Hangi yaş grubu hangi aşıyı olmalı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aşılamanın hızla devam ettiği bugünlerde aşı seçiminde kararsız kalanların oranları hala fazla sayıda. Uzmanlara göre BioNTech-Pfizer bir gruba SinoVac aşısı yapıp karşılaştıran bir çalışma yok. Sadace etkinlik verileri göz önüne alındığında Pfizer-BioNTech'de biraz daha güvenilir ve etkili. İkincisi detay olarak kullanım durumuna bakıldığında ise şu an BioNTech-Pfizer dünyada en çok kullanılan aşı, SinoVac'ın 10 katı kadar fazla kullanılıyor. Her iki aşı da ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor. İşte aşılarla ilgili diğer detaylar..

HANGİ AŞI DAHA ETKİLİ?

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer'in ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonu önlemede yüzde 100 başarı gösterdiği bildirildi. Gebelerin ilk 3 aydan sonra Sinovac aşısını olabileceği, emziren annelerin de aşı yapılmasında bir mahsur görülmüyor. BioNTech aşısı, yan etki olarak daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az görülüyor.

BİONTECH Mİ, SİNOVAC AŞISI MI?

-Alerjik bünyesi olanlara daha az yan etki yapan inaktif aşı Sinovac;

-Obezitesi, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı olanlara ise BioNTech aşısı tavsiye ediliyor.

Alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine tercihiniz varsa alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz. Çünkü, çalışmalarda sadece BioNTech değil diğer mRNA aşılarının daha çok reaksiyon yaptığı gözlendi. Ayrıca, mRNA aşıları, inaktif aşılara göre daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor, immün sistem üzerine uyarıcı etkisi daha fazla olduğu için. Dolayısıyla, bağışıklık yanıtı zayıf olabilecek bünyeye sahip olanlar, mRNA aşısını tercih edebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

mRNA aşıları tek dozdan bir hafta sonrasından itibaren bağışıklık oluşturmaya başlıyor, inaktif aşılar ise ancak ikinci dozdan 15 gün sonra belirgin bağışıklık oluşturuyor. İleri yaştaki kişilerde de mRNA aşıları, daha etkin görülüyor ama onlarda bazı yan etki ihtimali daha fazla olduğu belirtiliyor.

AŞILARIN YAN ETKİLERİ NELER?