Hasan Cemal'e "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten takipsizlik

Hasan Cemal'e "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten takipsizlik

"Akan kanın bir numaralı sorumlusu saraydaki sultandır, nokta! " ve "Heyy Sen!" başlıklı köşe yazılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla iki ayrı soruşturma gazeteci Hasan Cemal hakkında ayrı ayrı takipsizlik kararı verildi.

Hasan Cemal hakkında iki ayrı köşe yazısından dolayı Basın Suçları Bürosu Savcılığı'nca iki ayrı soruşturma açılmıştı. Cemal'in "Hey sen!" başlıklı köşe yazısı nedeniyle açılan soruşturma Savcı Emin Aydinç tarafından yürütülürken; "Akan kanın bir numaralı sorumlusu saraydaki sultandır, nokta!" yazısından dolayı açılan soruşturma ise Savcı Umut Tepe tarafından yürütülüyordu. Rusya: 'Her an vurabiliriz' Selahattin Demirtaş'tan 'Devlet içinde IŞİD'i koruyan bir yapı var' iddiası Kürdistan Sosyalist Partisi 'legal' dönüyor!


İKİ AYRI TAKİPSİZLİK DE BAŞSAVCILIĞIN ONAYINA SUNULDU


Hasan Cemal'in daha önce ifadesine başvuran her iki savcı da soruşturmalarını tamamladı. Cemal hakkında ayrı ayrı takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararlarında yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında ve eleştiri mahiyetinde olduğu belirtildi. Savcı Umut Tepe tarafından verilen takipsizlik kararında, "Siyasetçileri ve toplum önünde bulunan tanınmış kişileri eleştiri sınırlarının normal bireye göre daha geniş olduğu" da vurgulandı. Takipsizlik kararları, onay için başsavcılığa gönderildi.  TSK Suriye sınırında insansız hava aracı düşürdü Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'ın sözlerine tepki: 'Beyefendi olay Ankara'da oldu'


"YAZI SİYASİ BİR ELEŞTİRİDİR"


Soruşturma kapsamında ifade veren Hasan Cemal, her iki soruşturmada benzer savunmayı yapmıştı. Cemal, "Söz konusu yazıda herhangi bir hakaret bulunmamaktadır. Yazı içerisinde geçen tek tek sözcüklerde ya da yazının bütünlüğünde bir hakaret yoktur. Ayrıca benim hakaret kastım da bulunmamaktadır. Ancak bu yazı siyasi bir eleştirdir. Eleştiri sert olabilir . Ancak demokrasilerde bu tür eleştiriler ifade özgürlüğü kapsamında kalır. Kaldı ki bir basın mensubu olarak ifade özgürlüğü bizler için daha geniş olarak uygulanmaktadır" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS