Haşim Kılıç: ''Her ilde adalet sarayımız var ama adalete güven yok''

Haşim Kılıç: ''Her ilde adalet sarayımız var ama adalete güven yok''

AYM eski Başkanı Haşim Kılıç, yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemi hakkında konuştu. Başkanlık sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Kılıç, "Bu toplum başkanlık sistemine hazır değil." dedi.

Eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Demokraside Birlik Vakfı ve İnsani Değerler Derneği üyelerine konferans veren Kılıç, "Yeni Anayasa gergin siyaset ortamı, nefret ve kutuplaşma ortamında ele alınıyor. Böyle bir kavga ortamında nasıl bir Anayasa hazırlanabilir?" diye sordu.


"Başkanlık sistemine toplum hazır değil"


Yargıya güvenin yüzde 67 oranında düştüğünü belirten Haşim Kılıç'ın açıklamaları şöyle:


"Başkanlık ve Parlamenter sistemlerin başarı ile uygulandığı ülkeler var. Biz ise Türk Tipi bir Başkanlık Sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu toplum Başkanlık Sistemine hazır değil. Marjinal düşünceler hayatiyette değildir. Her şey normal ekseni üzerinde yürür. Bizde, nefret söylemi ve kutuplaşma söz konusu. Şu anda terörle gelinen nokta da iyimser gözükmüyor."

"Sağlıklı bir anayasa yapılacağı kanaatinde değilim"

"Kadim düşmanlıkların ve nefretin yer aldığı bir kutuplaşma ortamında, gergin siyaset, nefret ve kutuplaşma ortamında ele alınması üzücüdür. Böyle bir kavga ortamında nasıl bir Anayasa hazırlanabilir? İktidar partisi, anayasayı ben hazırlayacağım diyor. Ne hazırlanıyor bilmiyoruz. Diyalog yok, uzlaşma yok, anlaşma zemini yok. Yasama, yürütme ve yargıda herkes kırmızı çizgi oluşturdu. Muhalefet, başkanlık sistemi istemedi. Bu ortamda, sağlıklı bir Anayasa yapılacağı kanaatinde değilim.''


Haşim Kılıç emekli olduktan sonra ilk kez konuştu


Haşim Kılıç'ın sözleri sosyal medyayı salladı

"Ciddi eksiklikler var"

"Ahlakı, dürüstlüğü üretemedik. Bu yapılamayınca geriye pozitif hukuk kaldı. Bizdeki kanunlar dünyada yok! Durmadan kanun yapıyoruz... Adalet ve eğitim sistemlerimizde çok ciddi eksiklikler var. Maddi anlamda çok şeyler yapıldı; köprü, yol gibi. Ancak milli gelirden eğitime ayrılan pay uzun yıllar yüzde 3 düzeyinde iken şimdilerde yüzde 4 düzeyine ulaşabildi. Toplumun ayakları üzerinde yükselecek; değerlerine yansımış bir eğitim yok."

"Sarayımız var ama..."

"Toplumda yargıya güven azaldı, yüzde 67 seviyesine indi. Adil yargılamayı sağlayan bir yargı sistemi şart. Her ilde adalet sarayımız var ama adalete güven yok. Önemli olan vicdani reflekslerin harekete geçtiği bir adaleti tesis etmek. Hukuk güvenliği yoksa, ekonomi gelişemez, normalleşme olmaz. Hukuk devleti anlayışı acilen tesis edilmelidir. Kamu gücü, intikam aracı olmaktan kurtarılmalıdır."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS