Son Dakika

HDP dışındaki partiler Çözüm Sürecinin muhatabı olmak istiyor

HDP dışındaki partiler Çözüm Sürecinin muhatabı olmak istiyor

HDP dışındaki partiler Çözüm Sürecinin muhatabı olmak istiyor

7 Haziran seçimleri sonrasında "buzdolabına kaldırıldığı" açıklanan Çözüm Sürecinde, çatışmaların yeniden başlamasıyla iktidarın tutumu değişti; 1 Kasım seçimleri sonrasında da en yetkili ağızlardan "muhatap, halk" açıklamaları geldi. HDP'nin ve PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın devreden çıkarıldığı süreçte diğer Kürt partileri devletin muhatabı olmak istiyor. Bu partilerin başında da "Hizbullah'ın partisi" olarak bilinen HÜDA-PAR geliyor. Partinin kurucu başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, "Çözüm için elimizi taşın altına koymaya hazırız" açıklaması yaptı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da tabanları bulunan Kürt siyasi oluşumları, yeni dönemde HDP dışındaki diğer siyasi oluşumların da muhatap alınmasını talep etti. Bu siyasi partilerin başında da 1990'lı yıllarda İslamcı çevrelerin sembol isimlerine yönelik yargısız infazlar ve faili meçhul cinayetlerle gündemde olan Hizbullah'ın legal siyasete geçen devamı olarak nitelendirilen Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR).

HÜDA-PAR: "Elimizi taşın altına koymaya hazırız"

HÜDA-PAR Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çözüm Süreci'nde istenilen sonucun alınabilmesi için HDP dışındaki diğer Kürt siyasi partilerinin de muhatap alınmasını istedi. Parti olarak Çözüm Süreci için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirten Yılmaz, "HÜDA-PAR olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız" dedi.

Kobani ile yeniden gündeme gelen Hizbullah kimdir?

Yılmaz, Kürtlerin demokratik talepleriyle ilgili çalışmalarda ilk muhatabın legal oluşumlar olması gerektiğini vurgulayarak, "Demokratik hakların iadesi noktasında asıl muhatap Kürtler ve onların temsilcileridir. Özellikle PKK dışındaki oluşumların görüşünün alınması gerekiyor. Bunların başında HÜDA-PAR ve HAK-PAR geliyor. Bunlar PKK çizgisi dışında siyaset üreten ve silahsız çözüm isteyen yapılardır" ifadesini kullandı. Çözüm Süreci'yle ilgili daha önce geniş kapsamlı raporlar hazırladıklarına değinen Yılmaz, süreçte daha etkili olabilmeleri için hükümet yetkilileriyle bir araya gelmek istediklerini bildirdi.

PKK- Hizbullah çatışması neden başladı, HÜDAPAR nasıl doğdu?

HAK-PAR: "Gelin' denilirse, hazırız"

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Arif Sevinç, Çözüm Süreci'nin devam ettirilmesinden yana olduklarını, bu kapsamda ortaya konulacak somut bir projeye destek vereceklerini dile getirdi. Çözüm Süreci'nin başladığı dönemden sonra ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi yönünde yapılan girişimleri olumlu karşıladıklarını aktaran Sevinç, sürecin asıl muhatabının Kürtler olduğunu söyledi. Sevinç, şunları dile getirdi:

"Kürt sorununun çözümü söz konusu olduğunda muhatap PKK değil, Kürtlerdir. Siyasi partiler, kanaat önderleri, bu alanda geçmişten bu yana emek veren sivil toplum örgütleridir. 'Gelin bu işi birlikte yapalım' denilirse, HAK-PAR hazırdır. Ne Öcalan ne PKK ne de onların karşısında oluşturulacak bir blok bu sorunu çözer. Geniş bir kesimi içine alan siyasi bir mekanizma oluşturulursa çözüme katkı sunacaktır."

Demirtaş: "Yeni anayasayı tartışmaya hazırız"

HDP'den çözüm süreci açıklaması

KADEP: "Partimizi muhatap alın"

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkan Yardımcısı Nizamettin Maskan, yeni dönem Çözüm Süreci stratejisi kapsamında partilerinin de muhatap alınmasını istedi."Bizim de içinde olduğumuz Kürt siyasetinin muhatap alınmasını istiyoruz. Bizler, sürece gerekli desteği vereceğiz" diyen Maskan, sürecin sağlıklı sürdürülmesi için bunun yapılması gerektiğini ifade etti. Maskan, geniş katılımlı bir heyetin oluşturulması gerektiğini söyleyen Maskan, "Kürt siyasi hareketleri, kanaat önderleri ve farklı kesimlerin yer alacağı bir heyet bu işi başarıya ulaştıracaktır" dedi.

Sırrı Süreyya Önder'den flaş açıklama

Maskan, muhatapların sadece bir parti ile sınırlı tutulması halinde beklenilen başarının elde edilemeyeceğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Süreçle ilgili diğer siyasi oluşumlara da söz hakkı verilirse, hem katkıları olur hem de toplumun geniş tabanına yayılmış olur. Madem Kürtleri ilgilendiren bir süreç işleyecek, elbette diğer Kürt siyasi hareketlerin ve demokratik oluşumların da görüşlerine yer verilmelidir. Böylece süreç geniş katmanlı olur ve toplumsal desteği artar."

"Muhatap alınırsak PKK da zayıflar" iddiası

AZADİ İnisiyatifi Genel Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Delal, HDP dışındaki siyasi aktörlerin muhatap alınması halinde, sürecin daha hızlı sonuca ulaşacağını bildirdi. Kürtlerin, HDP'ye Çözüm Süreci'ni devam ettirmesi için 7 Haziran'da oy verdiğini, buna rağmen partinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini savunan Delal, bu nedenle muhataplık için yeni aktörlere ihtiyaç duyulduğu görüşünü paylaştı. Delal, HDP'nin Kürtlerin talepleri doğrultusunda politika üretemediğini belirterek, "HDP marjinal sol bileşenlerin etkisinde kalarak, AK Parti karşıtlığı üzerine geliştirilen muhalefetin sözcülüğünü yaptı. Halbuki Kürtlerin talebi bu değildi. Kürtlerin desteği ile Meclise giren HDP, başkalarının iradesiyle hareket etti" değerlendirmesinde bulundu. Kürtlerin bütün bileşenlerinin istişare mekanizması içinde muhatap alınması halinde PKK'nın zayıflayacağını iddia eden Delal, "Böylece Kürtlerin iradesini yok sayan PKK da istediği gibi cirit atamayacaktır. Zira üzerinde toplumsal bir baskı hissedecektir" diye konuştu.